pondělí 17. června 2013

Dovolená v těhotenství

Věřím, že to není pouze můj případ, že jsem se s příchodem těhotenství začala obávat, že mateřská dovolená o dovolené moc nebude. Asi i proto jsem si chtěla dopřát ještě jednu pořádně relaxační dovolenou před porodem a nabrat síly na všechno co nás čeká.

První trimestr byl u mě především o těhotenské nevolnosti a únavě.  Dovolená pro nás začala přicházet v úvahu až můj pátý měsíc těhotenství, což kalendářně vycházelo na duben. Doktorka s naším plánem souhlasila, jen mi kladla na srdce dodržování pitného režimu, pobyt ve stínu a ideálně jet co nejdříve. V pokročilejším těhotenství se mohou objevit další komplikace jako otoky či dýchavičnost, a o to na dovolené nikdo nestojí. Navíc některé letecké společnosti přepravují pouze těhotné do pátého měsíce, některé do sedmého, ale pak už vás na palubu letadla nikdo nepustí. Pokud těhotná někam poletíte, zjistěte si podmínky přepravce a nezapomeňte na těhotenství vždy upozornit při kontrolách na letišti, abyste nemusela procházet rentgeny.

Kam tedy v dubnu z Čech na dovolenou, když toužíte jet k moři a ideálně někam, kam se delší dobu jen tak nepodíváte? My nakonec vybrali exotické Bali, ale řeknu vám, jako typickou destinaci pro nadcházející matku bych to neviděla. Proti mluví dvacetihodinový let, který vás čeká, i když musím říct, že to jsem zvládala opravdu dobře. Horší byla aklimatizce na tropické podnebí v kombinaci s mým nízkým tlakem. V noci neklesla teplota pod 28C, takže to určitě chce ubytování s klimatizací.

O tom, že se v našem případě nakonec nejednalo o relaxační dovolenou svědčí i fakt, že během 12 dní jsme bydleli celkem na 5 místech :) Když už jste v zemi s tak odlišnou kulturou, neodoláte pokušení a musíte cestovat. Což pro těhotnou a trochu zhýčkanou evropanku není na Bali úplně jednoduché a přiznávám, že mě to stálo opravdu hodně sil. Zato jsem si přivezla plno zážitků a neopakovatelných příhod, jen bych po té dovolené, potřebovala minimálně další týden na regeneraci.


5 důvodů proč nejezdit v těhotenství na Bali:

  1. dlouhá cesta, letěli jsme s jedním přestupem z Prahy do Soulu a ze Soulu přímo na Bali, přestup na 5 hodin a doba letu celkem 16 hodin, lepší spoj se nám sehnat nepodařilo
  2. vysoké teploty a tropické podnebí, v těhotenství je to opravdu zátěž, často mi bylo na omdlení a ta teplá voda všude vás zrovna moc neochladí :)
  3. surfařská oblast, na většině míst jsou obrovské vlny a silný proud, takže koupání či plavání v moři bývá dost vyčerpávající
  4. pít můžete pouze balenou vodu, v té z kohoutku si nezkoušejte čistit ani zuby, mě se to šeredně vymstilo třemi dny střevních obtíží, manžel dostal z vody ve sprše vyrážku (v centrální části Bali je voda více znečištěná, v luxusnějším hotelu se vám to nestane, i když ani tam není voda z kohoutku pitná)
  5. Bali je hinduistický ostrov a hinduisté bohužel nejsou moc pořádkumilovní, všude (bohužel i v moři) narazíte na odpadky5 důvodů proč se vydat právě na Bali:

  1. je tam opravdu levno, můžete si dopřát rozhodně větší luxus než kdekoliv v Evropě, ubytování, vynikající jídlo i cestování za směšné peníze, přičemž kvalita služeb je skvělá (držte se ale v jejich dražší cenové skupině, vás to přijde i tak levněji a máte zaručenou kvalitu)
  2. všichni mluví anglicky, od malých dětí po starší domorodce a jsou velice ochotní
  3. naprosto všude je tam připojení k internetu a zdarma wifi, na ubytování, v restauracích, kavárnách a dokonce i v obchodech 
  4. nepotřebujete speciální očkování ani antimalarika
  5. nádherná příroda, zajímavá kultura, rozhodně je co vidět a jsou zde místa která prostě musíte navštívit


Žádné komentáře:

Okomentovat