čtvrtek 20. června 2013

Patří těhotenství do MHD?

Hloupá otázka, nezdá se vám? Bohužel, já sama si ji často kladu. Jezdím tramvají každý den do práce, z práce většinou volím cestu metrem. Ať tramvaj nebo metro, v Praze jsem se s ohleduplnými spolucestujcími moc často nesetkala. Naopak. Začínám mít opravdu pocit, že mi dávají najevo, že jako těhotná, do veřejného dopravního prostředku nepatřím.

Nevím jak jinak si vysvětlit, že i přes pokročilý stav těhotenství, se nikdo neobtěžuje pustit mě sednout. Když se náhodou někdo zvedne, bývá to žena ve středních letech, většinou matka. Která chápe, že v těhotenství nevyčerpává pouze váha, kterou nosíte navíc, ale spousta dalších faktorů, kvůli kterým si velice ráda sednu a snížím tak riziko omdlení.

Mladší spolucestující se nezvedají vůbec, jen nechápavě civí na moje břicho a při nástupu se mě snaží předběhnout. Starší spoluobčané (ne zas tak staří) se také nezvedají, navíc se na mě koukají pohledem, že snad si nemyslím, že mám na to místo větší nárok než oni. Při vystupování se neostýchají si do mě strčit, protože jim s tím břichem stojím v cestě.

Lhala bych, kdybych nepřiznala, že jsem si myslela, že až budu mít krásné kulaté bříško, budou se ke mě lidé chovat lépe. Budou se na mě usmívat, budou milí a ohleduplní. Tenhle předpoklad jsem získala z článků a zkušeností jiných nastávajících maminek, které si naopak stěžovaly na přílišnou pozornost svého okolí. Až takovou, že začaly mít pocit, že si o nich ostatní snad myslí, že jsou nesvéprávné. Moje zkušenost je však naprosto opačná. Ze mě si na zadek nikdo nesedá, teda vlastně naopak, nikdo se neobtěžuje si stoupnout a pustit mě v sedmém měsíci sednout.

A jaká je vaše zkušenost? Ať už s MHD nebo s pozorností a ohleduplností vašeho okolí...

13 komentářů:

 1. Leni musím s tebou souhlasit. Byla jsem těhotná taky v létě a nikdy nikoho nenapadlo mě pustit. Musela jsem být drzá (asertivní) a o místo si jednoduše říct, jinak všichni dělali, že mě nevidí.

  OdpovědětVymazat
 2. myslela jsem si, že to zvládnu, že pro mě nebude problém říct si o to místo, ale v kombinaci s mou přecitlivělostí, tam jen stojím a koukám do země, jednou jsem si ze zoufalosti dokonce v tramvaji sedla i na schody, když se mi dělalo z vedra zle

  OdpovědětVymazat
 3. Mam stejnou zkušenost. A to nejen z MHD, ale i z obchodů. V MHD me za celou dobu nepustil sednou nikdo a jen si me prohlíželi, jak postupně blednu, lapam po dechu a zvědavě koukali, co bude dál. A v obchodě me ve frontě pustil 1, slovy opravdu jeden, pán. A to az 14 dní před porodem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V obchodě mě to ani nenapadlo, že by to někdo udělal, dneska na mě naopak koukali dost nevraživě, že nepustím já je, když mají jen jednu věc a já mám plný košík

   Vymazat
 4. Tak nevím holky, říká se, že u nás na severu jsou studený čumáci, ale opak bude asi pravdou, protože na mě byli všichni (většinou) milí. Dojížděla jsem za prací do vedlejšího města a v buse mě vždycky pustili sednout. Bohužel přes léto jsem nemohla vydržet ty pachy ostatních spolucestujících, ze kterých se mi dělalo opravdu nevolno, takže jsem nakonec volila raději pohodlnější cestu autem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A řízení ti nevadilo? Mě se teď cpe prcek hodně pod žebra a skoro se nemůžu předklonit a jsem tak nějak nekoordinovaná a řídit se i teď celkem bojím.

   Vymazat
  2. Nevadilo, protože jsem šla na rizikové měsíc před plánovanou mateřskou. Takže to břicho rostlo víc, až když jsem chodila jen pěšky po Jablonci :-)

   Vymazat
 5. Úplně stejná zkušenost z Prahy. Pouští opravdu jen ženy středního věku. Civění je běžné. Cpaní se do dveří a strkání taky :-(. Já jsem naštěstí neomdlívala, ale teď mě to čeká nanovo a ještě s tím naším prvním prckem po ruce...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to budu držet palce, ráda bych napsala, že třeba se to od prvního mimča změnilo, ale sama vím, že nezměnilo. Dřív jsem automaticky omlouvala spolucestující tím, že mám svetřík a jak jsem celkově hubenějí, tak to není tak vidět, že jsem těhotná. Ale teď s tím pupkem a v letních šatech už je nic neomlouvá :(

   Vymazat
  2. Jo jo, bohužel. My taky moc držíme palce. V tom horku se člověku snadno udělá špatně...

   Vymazat
 6. Jako bych popsala svou vlastní zkušenost. Jsem 30+2 a že by v tramvaji s někým hnulo, že jsem se tam navalila s pupikem? Kdepak. Přesně jak píšeš.

  OdpovědětVymazat
 7. Tak ono nejde jen o pocity nevolnosti, vyšší váhu a podobně. Pokud by řidič blbě zabrzdil, a těhotná nestihla reagovat, tak první, na co letí, je pupík. A myslím, že všechny si umíme představit rizika z toho plynoucí.

  Nedávno jsem si takhle nadrzo sedla v narvaném autobuse, předběhla jsem důchodce (nebyl tam nikdo vetchý o hůlčičce, samí aktivní důchodci). Celou cestu se na mě nevraživě koukali, ale já seděla dál. Vůbec nejde o to, že mám mladé nohy, že mi jen málokdy bývá špatně a nemohla bych stát, ale riskovat, že v té dopravní situaci, jaká zrovna byla, někde narazím pupíkem, to opravdu ne.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak ja mam vslmi negativni zkusenost, jednou ridic prudce zabrzdil a ja se prastila do bricha o sedacku, podruhe jsem sedela a nejaka pani na me spadla. Doktor delala kontrolu, ze cpve vyssim stupni tehotenstvi se muze oddelit placenta. Nastesti vse ok. Apak jeden chlapik me m saline predbehl a sedl si se slovy, me je petapadesat,mam pravo si sednout. A ja mu rekla, ze jsem v devatem mesici, okamzite se zvedli lide okolo a pustilime sednout. Pan jen koktal, ze si nevsiml :-)

  OdpovědětVymazat