středa 17. července 2013

Jsi těhotná? Tak se musíš rozhodnout!

Holka nebo kluk?
POZOR těhotenství vyvolává nutnost zvýšeného rozhodování - něco podobného by měli psát na těhotenské testy, nebo možná rovnou na antikoncepci, či kondomy. Mě teda nikdo nevaroval, že jakmile otěhotním spustí se lavina otázek a já se budu muset rozhodnout, a pak znovu a znovu a znovu!

Chtěla bys raději kluka nebo holku? "Nevím, není to jedno? Stejně každá odpoví, že na tom nezáleží, že chce jen, aby to malé bylo zdravé."
Budeš chtít znát pohlaví miminka? "Ano, chci mu říkat jménem a sama si na to zvyknout, ale manžel a jeho rodina to vědět nechtějí. Manžela jsem ukecala, před rodinou to tajíme."
Co když bude mít genetickou vadu, půjdeš na potrat? "Cože? Tak tím se snad budu zabývat až kdyby se to potvrdilo, nebudu se zbytečně stresovat předem!"
Chceš rodit v Praze nebo v menší porodnici s osobnějším přístupem? "Aha, no dobře... já nevím, Praha je sice jako na běžícím pásu, ale žiju tu, tak tu teda asi budu i rodit."
Necháš si dát epidural? "Ráda bych řekla rezolutní NE, chci přirozený porod. Ale kdo ví, tu bolest jsem ještě nezažila. Mám strach z obojího. Rozhodnutí odloženo."
Rodila bys raději císařem nebo přirozeně? "A to si člověk dneska může vážně vybrat? No, prej jo. Tak snad asi raději přirozeně, ale bez komplikací a rychle, bych prosila!"
Bude manžel u porodu? "Ano, doufám."
Necháš si uskladnit pupečníkovou krev? "Já nevím, hrozná otázka, hrozné dilema, spousta informací, hodně studií, ale taky hodně peněz. Argument peníze za zdraví... no to není a ještě nebudu lehké rozhodování. A termín se blíží."
Budeš kojit nebo preferuješ umělou výživu? "Přirozeně zkusím kojit, snad to nebude tak hrozný, i když momentálně mě to spíš děsí. Ale ne tak, jako porod, takže zatím říkám kojit."
Budeš používat látkové nebo umělé pleny? "Chtěla jsem být hrozně eco a in, a pořád ještě chci látkové pleny zkusit, ale taky jsem si koupila ty umělé. Uvidím jak mi to půjde."
Na koupání koupit kyblík nebo vaničku? "Líbí se mi důvody proč zvolit kyblík, ale vanička je asi praktičtější a dítě z ní tak rychle nevyroste. Tak asi vaničku, ještě nemáme nic a koupat budeme nakonec v umyvadle, už to vidím."
Mazat zadeček jako prevenci proti opruzeninám nebo ne? "Přesvědčila mě kamarádky zkušenost s opruzeninami, takže mazat. Z produktového školení vím, že na prevenci je nejlepší Bepanthen. Navíc s ním mám dobré zkušenosti, používá ho už teď celá rodina. Já ho měla na hojení tetování, manžel si ho bere na delší vyjížďky na kole a fence Amélce s ním mažeme letní opruzeniny v tříslech. Tak věřím, že i dětský zadeček bude s Bepanthenem v bezpečí."
Kočárek se čtyřma nebo se třema kolama? "Se čtyřma, se třema se mi zdá nestabilní a tak nějak divně vypadá."
Brát miminko k sobě do postele nebo ne? "Těžká otázka, nemám na to vyhraněný názor. Nebude pak dítě moc rozmazlené? Údajně jako matka poznám, co je pro mé dítě nejlepší. Tak doufám, že se ve mně probudí mateřský pud."
Co když bude váš pes na miminko žárlit? Co když mu ublíží? "Tak předně, bulteriéři nežárlí, přijmou nového člena rodiny a opatrují ho a chání před ostatními. Navíc jsme to testovali na synovci, kterého občas hlídáme a Amélka s ním má krásný vztah. O vztahu dítě a pes píše i maminka a chovatelka psů Háňa. Naše situace bude o to těžší, že budeme muset čelit předsudkům z bojového plemena. 
Necháš svoje dítě očkovat nebo jsi proti? "Nemám o tom dost informací a popravdě ani nevím, jestli je chci. Na jednu stranu nechci být součástí něčeho, co odpůrci nazývají "tupé stádo ovcí" ale ani přehnaný alternativismus mi není blízký. Takže asi očkovat, to je ale ještě daleko, na tohle mám naštěstí ještě čas."
Už máš pediatra? "Mám kontakt a doporučení od kamarádky, ale zatím jsem tam ani nevolala."

Ufff, no určitě jsem ještě na spoustu otázek zapomněla. Ale věřte, je to fuška, se tím vším zabývat a dokola všem odpovídat. A na závěr ta nejaktuálnější otázka:
Už máš sbalenou tašku do porodnice? Nééé, ale už na tom dělám! Mám většinu věcí co se tam balí nakoupeno. Tak už to jen zkompletovat, ale o tom zase příště.

10 komentářů:

 1. To je přesné :-)
  Jako ideální řešení se jeví předstírat hluchotu. Bohužel jsou i tací, co budou člověku své všetečné otázky křičet přímo do ucha :-)
  Každopádně, nechci strašit, ale po porodu je to s tím rozhodováním snad ještě horší ;-) Pro mě, jakožto typickou váhu, je to věc vskutku traumatizující :-)
  Přeji šťastná rozhodnutí a krásné užívání si bříška!

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuju za podporu! No já jsem taky váhá, tak to se mám asi na co těšit :)

  OdpovědětVymazat
 3. Taky se hlásím mezi váhavé váhy:) Do teď s hrůzou vzpomínám na to, jak jsem snad půl těhotenství vybírala ty správné látkové plenky. (Ono totiž nestačí se rozhodnout jestli látkové nebo papírové, těch látkových je asi milion druhů!) Každopádně přeju ať se daří nejen v rozhodování:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já vím, snažila jsem se v tom trochu zorientovat a docela se mi zamlouvají ty haipa daipa. A jaké jsi nakonec vybrala? Já mám klasické čtvercové plény schované od mamky, takové ty původní české, co by měly být ještě kvalitní. Tak myslím, že budu potřebovat snad jen ty svrhní kalhotky a asi hodně trpělivosti. Pro začátek jsem si ale raději pořídila i ty papírové. Vůbec poprvé v životě jsem dítě přebalovala asi před měsícem, když jsem hlídala synovce.

   Vymazat
  2. Třicetileté čtvercovky jsme s úspěchem používali první cca dva měsíce. Haipa daipa jsou super, ale trochu objemnější, takže na úplně malé miminko ne, my je dáváme spíš na noc. Moje oblíbené plíny jsou teď Tots bots, taky se mi celkem líbí Ella´s house. Doporučuju ale nekupovat jich moc najednou od jedné značky, spíš postupně dokupovat, až budeš vědět, co vám vyhovuje. A přebalování není žádná věda, hlavně je dobrý, že to novorozeně se nemrská a nezmítá, takže se to v klidu naučíš:)

   Vymazat
  3. Moc děkuju za rady, ty Ella´s house se mi taky moc líbí. Zatím jsem ještě nekoupila žádné, ale už jsem si srabázky koupila ty papírové :) Kamarádka mi doporučila začít s nima, protože prý většina látkových v prvních týdnech nesedí velikostně. Jen věřím, že nezpohodlním a vážně pak s látkovými plenkami začnu. Zatím jsem přebalování testovala na osmiměsíčním synovci a ten se teda mrskal dost, neustále mi bral roha a já za ním neohrabaně s tím svým pupkem, no docela sranda.

   Vymazat
 4. Lelí tvůj článek mě moc pobavil:-)...úplně jsem zapomněla, jak mě to všechno pořád dokola děsně štvalo a jak jsem pořád tupě odpovídala dokola na všechny výše vypsané dotazy. Jen pár postřehů: obdiv za látkové pleny, přiznávám se dobrovolně, já bych do toho nešla:-). Jinak s tím přebalováním - měla jsem za to, že mám docela natrénováno a když jsem poprvé přebalovala Emi v porodnici, tak byla smolka úplně všude:-). Jinak koupání v umyvadle praktikujeme téměř pořád, je to totiž rychlejší než vyndavat vaničku a Emička si aspoň může pohrát s mojí napěchovanou poličkou plnou zajímavých barevných lahviček. Říkám tomu, že se jdeme sprchovat:-). No a poslední - k tomu porodu - já jsem si prostě v hlavě řekla, že můj porod bude fajn, že mě mé tělo nezradí a že je jen důležité mu důvěřovat...dopadlo to skvěle. Za tři hodiny od první kontrakce doma byla Emi na světě a rodila jsem téměř bez bolestně. Držím palce a těším se na další článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To se mi zdá jako dobrý nápad, prostě si vsugeruju, že to bude v pohodě a budu věřit, že to zvládnu. Co jiného taky? Jen už bych to měla možná raději za sebou, tohle čekání a nejistota... už se na to naše malé moc těšíme!

   Vymazat
 5. Lelí, co se týče té pupečníkové krve, tak mě má gynekoložka radila, že možnost, že se tvá krev bude hodit pro cizí dítě je opravdu minimální, takže pokud to půjde, tak si ji mám nechat odebrat jako dárce. Pak je uskladněná zadarmo a pokud ji (nedej bože) budeš někdy potřebovat, tak by tu měla být pro tvé mimčo. Bohužel můj porod nakonec nešel podle plánu. Od úterý do čtvrtka v bolestech a nakonec stejně musel být proveden císař. Takže na odběr pupečníkové krve nedošlo :-(
  Ať je ten tvůj porod co možná nejsnažší a bez komplikací.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dinčo, díky moc! Tohle přesně jsme řešili a uvažovali jsme úplně stejně. Tak jsem ráda, žes mi to takhle nezávisle potvrdila. Asi zvolíme tuhle variantu a budeme doufat v přirozený a hladký porod a taky v to, že ty kmenové buďky snad ani nebudou nikdy potřeba.

   Vymazat