pondělí 1. července 2013

Tvrdnutí břicha a riziko předčasného porodu

Pupík roste každým dnem.
Velký kontrolní ultrazvuk ve 30. týdnu je za mnou, vše je v pořádku, až na zvyšující se frekvenci tvrdnutí břicha. O co jde? Laicky řečeno si děloha trénuje stahy, pokud je to ale moc často, mohou tyto stahy vyvolat kontrakce a předčasný porod. Doktorka mi řekla, že do deseti tvrdnutí za den je to v normě a nemělo by nic hrozit. Přesto mi předepsala magnézium na uvolnění svalů a důrazně doporučila klid. Její věta: "Bylo by dobré kdybyste to ještě tak 5 týdnů udržela, pak už klidně můžete rodit." mě moc na klidu nepřidala.

Pravda, je že miminko by to zvládlo už nyní, ale není to samozřejmě optimální. A předčasný porod s sebou přináší řadu komplikací a především poměrně dlouhý pobyt čerstvě narozeného mimča v inkubátoru. Navíc jsem počítala s tím, že mám ještě 10 týdnů čas a teď se tady mluví o 5 týdnech a to mě tedy dost děsí! Vždyť já ještě ani nestačila pořádně panikařit a plašit! O porodu toho moc nevím, nemáme kočárek ani postýlku.

Copak se tam asi děje?
Navíc jsem spoléhala na to, že vše potřebné zjistím a nakoupím ve třetím trimestru. Především v posledních dvou měsících, kdy budu mít na všechno víc času, protože budu již na mateřské. Na mateřskou jsem ještě ani nanastoupila a už mám mít klid a nic nedělat? V záchvatu paniky jsem v týdnu vyrazila po práci hned na nákupy. Dopadlo to tak, že po návštěvě jednoho obchodu jsem seděla na lavičce a volala manželovi ať si pro mě přijede, protože břicho mi ztvrdlo tak, že nemůžu ani chodit.

To mě náležitě vytrestalo. Takže co dál? Odpočinek, nohy nahoru a jdu se učit relaxovat. Nákupy musí počkat, a navíc ještě pořád mám internet a nákupy online mají taky něco do sebe :)
Podle toho jak je aktvivní a kope, se určitě těší na svět!
Pozn.: za fotky moc děkujeme kamarádce - photo by Petra Vomočilová

Žádné komentáře:

Okomentovat