neděle 4. srpna 2013

Jak přežít ty horka?

Ze zásady jsem odpůrce toho stěžovat si na počasí, když je léto měli bychom být přeci rádi, že je teplo, svítí sluníčko a můžeme se koupat a opalovat. Takže vy všichni, co nenosíte v břiše dalšího nájemníka přestaňte fňukat, že je vedro, zapněte si klimatizaci, pusťte větrák, vemte si dovolenou, jeďte k moři, plácněte sebou k vodě, opalujte se a užívejte si léta. Přeju vám to! Fakt!

Vorvaně v bazénku neochladíš
Pokud ovšem máte to štěstí jako já, že pokročilé těhotenství prožíváte v nesnesitelných vedrech, je mi vás upřímně líto. Opalovat se nepřichází v úvahu, nechcete to malé přeci uvařit ještě v plodové vodě a na sluníčku se stejně nedá vydržet. Navíc váš organizmus se přehřívá daleko snadněji a hrozí omdlení z horka. Zažila jsem to, věřte mi, není o co stát! Jde tedy o jediné, jak se zchladit?

Ideální varianta je mít vlastní bazén, nebo kamarády s bazénem, prostě mít se kde vykoupat, naložit se do čisté vody a užívat si ten chadivý pocit. Bohužel, tuhle možnost nemám, takže co třeba koupání ve veřejných bazénech nebo přírodních koupalištích? “Skvělý nápad, pokud chcete dostat svoje nenarozené miminko do problémů ještě před porodem,” zrazují mě doktoři, rodiče, zkušenější maminky. U veřejných bazénů jsou největším rizikem různé plísně, mikózy a bakterie, u přírodních koupališť pak především sinice a jiná havěť. Několikrát jsem si zjišťovala kvalitu vody a byla krůček od rozhodnutí nenechat se strašit tím, co všechno se může stát a prostě se jen vykoupat. Ale vždycky jsem nakonec pokušení odolala, co když se to pak fakt stane a všichni na mě budou vyčítavě koukat a říkat to okřídlené “já ti to říkala” a “stálo ti to zato” - no hlavně by mi to nestálo za ty debilní kecy, takže koupání je passé.

Zbývá tedy nepřetržité chození do studené sprchy, máčení nohou v kýbli ledové vody, zapnutí větráku, mokré obklady na břicho a zátylek a znova do sprchy. Dobré je pokud můžete vypadnout z města, v Praze se opravdu nedá vydržet. Já prchám střídavě na chatu do Pece pod Sněžkou, kde se aspoň navečer a přes noc trochu ochladí a na Slapy, kde je zahradní sprcha a dětský bazének. A především přírodní stín tvořený vzrostlými borovicemi, mezi které jde pohodlně natáhnout houpací síť. No ale lhát vám nebudu, občas jsem i mimo Prahu tak zoufalá, že jsem přemýšlela, jesli se nevrátím zpět do práce, protože v kanceláři máme klimatizaci.

Má to však i pozitivní stránky věci, už se nemusím bát, že mě v MHD nepustí nikdo sednout. V tramvaji je většinou tak nedýchatelno, že se tam neopovažuju ani vkročit. Zbývá mi tedy metro nebo ochotný manžel, který by se nově mohl živit také jako taxikář. Sama od osmého měsíce už neřídím, protože přes břicho nedosáhnu na volant.

Moje hlavní rada zní, ať už se vám daří se více či méně ochladit, radši beztak nic dalšího nedělejte. Stejně mi všichni z okolí tlučou do hlavy, že mám poslední měsíc před porodem odpočívat a načerpávat energii, na to co nás čeká po porodu. Že co naspím teď, mi pak už nikdo nevezme. Takže ochladit a spát!

5 komentářů:

 1. Jo, být dva v jednom v takovém horku je úmorné. Taky jsem to tak s dcerou měla. Ale já "naštěstí" kolem sebe neměla žádné zkušenější matky a ani doktorku, která by mi hrozila, takže se přiznám, že jsem se bez obav koupala na veřejných koupalištích i v rybníce a problémy nenastaly. Vlastně jsem ani netušila, že by nastat mohly. To jsem zjistila až později z nějakého děsivého článku o nebezpečnosti mytí oken, koupání a v podstatě čehokoli, co se provozuje jinak než vleže :-)
  Přeju v rámci možností příjemné poslední týdny!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono je asi opravdu někdy lepší nevědět... jinak moc děkuju, snad už to nějak vydržím, říkám si, že pořád je lepší když to horko musím snášet jen já, než aby se s tím pral ještě ten malý tvoreček, v břiše je mu teď přeci jen asi líp

   Vymazat
 2. Taky jsem to před rokem zažila a vidím v tom jednu velkou výhodu-teď, i když je čtyřicet stupňů, si pořád lebedím, jaká je to bez břicha pohoda:) Takže, přesně jak píšeš-studenou sprchu, spát a živit se zmrzlinou!

  OdpovědětVymazat
 3. Já bych to tak neprožívala. Jsme na konci sedmého měsíce a tyto vedra snáším s 14ti měsíční dcerkou. Což bych řekla, že je o level výš. Protože plácnout se kdekoliv či chodit se ochlazovat do sprchy a nebo si dávat obklady na břicho - na to fakt čas a příležitost není. Naopak, nebojím se koupališť. Dr. mi doporučila vaginální čípky, které se dávají jako prevence po koupání. Ono těch doporučení, co dělat a nedělat, je to fakt až úsměvné. Jediné "bezpečné" je ležet s nohama na hoře a občas kratší procházku. Avšak, o to víc se takto zlenivělé maminy budou divit, až budou běhat za dítětem.

  OdpovědětVymazat
 4. Nejúčinnější způsob, jak se v létě ochladit je klimatizace. Není nic lepšího, než se po náročném dni v práci vrátit do vychlazeného bytu. Bydlíme v malém bytě v Hradci Králové a v létě jsme tu měli úmorné vedro. S přítelem jsme se proto rozhodli ,že si koupíme klimatizaci. Hledali jsme nějaké účinné klimatizace do bytu Hradec Králové , které by nám stačily k vychlazení celého bytu. Klimatizaci jsme našli a díky ní je teď léto mnohem snesitelnější.

  OdpovědětVymazat