středa 18. září 2013

Látkové pleny, bude to pro mě?

U babičky na půdě se najde spousta pokladů a našel se tam i balík zánovních látkových plen. Stará dobrá klasika, takové ty poctivé, tlusté, co opravdu sají. Mamka mi je dokonce přeprala a vyžehlila a tak vyřádkované ve skříni, čekaly na Sárinku ještě dlouho před porodem.

Uplatnění jsem se rozhodně nebála, je to skvělá utěrka, hodí se mít jich vždy pár po ruce, zvlášť při kojení. Čím dál víc mě ale láká myšlenka využít je také na přebalování. Jak jsem psala už v minulých článcích, jsem trochu srab a bojím se spoléhat se na látkové pleny a především sama na sebe hned v šestinedělí. Ale myšlenka látkových plen se mi moc líbí, především z ekologických a i hygienických důvodů. Papírová plínka je prý ten nejhorší odpad, co se prakticky nedá rozložit, když si uvědomíte kolik se jich spotřebuje, je to až děsivé. Navíc si říkám, že ten přehnaný komfort co poskytují zadečku vašeho dítěte, které je pořád v suchu i když už se dvakrát počůralo, také nevede k ničemu dobrému. Jen vás to zhýčká a prckovi to spíš způsobí opruzeninu. To v látkové plíně se mokré necítí moc dobře, začne ječet a vy ho musíte hned přebalit, a tak je opravdu v suchu a opruzenina nemá šanci! To je aspoň moje teorie. Na praxi se chci zeptat zkušenějších maminek. Používá některá z vás látkové pleny? Jaké je vaše zkušenost?

Opravdu ráda bych do toho šla, ale váhám nad tím, zda použít svoje "staré" čtvercové pleny, nebo koupit něco modernějšího a jednoduššího pro látkování. Výběr už je opravdu široký a to mi to snad ještě více znesnadňuje. Jakou značku si mám vybrat, kolik toho nakoupit? Budu potřebovat ještě něco dalšího? Snažila jsem se v tom zorientovat a nakonec dala na doporučení kamarádek, ať to ještě na čas odložím. Sárinka se mi zdá i na ty nejmenší svrchní látkové kalhotky drobounká, takže než najdu to správné řešení přímo pro nás, bude lepší sžít se spolu a naučit se pořádně přebalovat nejdřív na těch papírových plenách. 

Tohle je moje prozatimní přebalovací výbava: jednorázové podložky, vlhčené ubrousky, čtvercové látkové pleny, Bepanthen na prevenci proti opruzeninám a zásoba papírových plen. Chybí mi něco?

PS: Uvítám jakékoliv nárory na téma látkové vs. papírové pleny! Sem s nimi!

4 komentáře:

 1. Já jednoznačně hlasuju pro látkovky! Už jsem se o nich jednou rozepisovala- http://jsemmama.blogspot.cz/2013/08/pojednani-o-latkovych-plenkach.html a k tomu ještě dodám, že na látkové plíny není nikdy moc brzo, my jsme první použili hned po příjezdu z porodnice ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Magdi moc děkuju, já pořád sbírám odvahu, vlastně ani nevím čeho se tak bojím...

   Vymazat
 2. Lelí, možná ti při rozhodování pomůžou postřehy, které mi posílala kamarádka
  http://hananadovolene.blogspot.cz/2013/10/latkove-pleny.html

  OdpovědětVymazat