pondělí 30. září 2013

Neplakej, Sárinko!

Táto, víš, že máme stejnej nos?
Je to neuvěřitelné, ale Sára už měsíc hrdině zvládá nástrahy života. Už měsíc se můžeme těšit z její přítomnosti. Když spinká je jako andílek, když je vzhůru a objevuje svět je tak roztomilá, kukadla i pusinku dokořan, že se to nedá ani posat. Když pláče, má to většinou svůj jednoznačný důvod. Pokud jí její přání splníme, nechá se utišit a je z ní opět hodná holčička. Ideální je pláči předcházet. Tedy naplňovat její potřeby ihned po tom, co vzniknou.

Největší nepřítel je hlad, jakmile není pravidelný přísun mlíka, začne řev. Takže si hlídáme svoje tříhodinovky a někdy nás Sára mile překvapí, že vydrží spinkat mnohem dýl, rekord je zatím pět a půl hodiny. Další nástrahy číhají v plínce, pokud není v suchu, taky se jí to dvakrát moc nelíbí. Tady naštěstí platí, že čím víc plínek přebalíte, tím líp vám to půjde. Klidně bych se přihlásila do nějaké soutěže, v přebalování jsem mistr. Asi si to začnu stopovat - svléknout, sundat, otřít, namazat, nandat, zalepit, zkontrolovat, oblíknout - a je to.

Bepanthen - prevence proti opruzeninám
Plínka ale skrývá ještě daleko zákeřnější a trvalejší zdroj pláče - opruzeninu! Ta může miminko i vás pěkně potrápit, proto je opravdu lepší prevence. Základem je vhodný výběr ochranné kosmetiky a pravidelné používání. Výrobků na trhu je celá řada, ale je třeba si uvědomit, zda jsou určené právě na prevenci nebo na léčbu již vzniklých opruzenin. Většina z nich obsahuje zinek, který pokožku vysušuje, což je vhodné právě, pokud je opruzená. Pokud je ale zdravá, zinek může způsobit vysušení, popraskání a nechtěný vznik opruzeniny. Proto používám Bepanthen Care mast, která zinek neobsahuje. Zatím jsem s ní naprosto spokojená, opruzenina a s ní ani zdroj pláče se za celý měsíc, co je Sárinka prakticky nepřetržitě v plínce, neobejevila. Navíc mi ho doporučily jak sestřičky v porodnici v Podolí, tak i naše dětská paní doktorka. Samozřejmě se nabízí otázka, zda by se vůbec opruzenina objevila, i kdybych Sáře zadeček nemazala vůbec. Ale na tuhle otázku odpověď hledat nebudu, zkusila to kamarádka Verča, která ze stejného důvodu Bepanthen vysadila a opruzenina na sebe nenechala dlouho čekat.

V autě jsem nejhodnější
Je pravda, že někdy Sárinka pláče i když se zdá, že k tomu žádný důvod nemá, kdo ví co přesně ji rozhodí - prdíky, únava, chybějící čtvrtý trimestr, každopádně je nešťastná a naším úkolem je ji utišit. Dětský pláč je to nejtrýznivější, co jsem kdy slyšela, než jsem si trochu zvykla, myslela jsem, že se raději střelím do hlavy, než bych tohle snášela dalších třeba jen 5 minut. Naštěstí se daří křik poměrně rychle zastavit, Sára se opravdu ráda chová, jezdí autem nebo v kočárku, to je většinou sázka na jistotu.

Nechci to zakřiknout, ale zatím se jeví spíše jako hodné miminko, i když věřím, že temperament bude mít po rodičích a vášeň do života jí chybě nebude.

2 komentáře:

 1. Ahoj Lelí, článek se mi moc líbil. Říká se, že mámy mají přizpůsobený sluch, aby si navykl na křik dítěte a tolik je netrýznil (jako tatínky :-). Dnes jsem byla u kamarádky, která má dvouměsíční holčičku a trocha breku ji už vůbec nerozhodila. A to je taky skvělá máma.
  Jinak mě napadl tip, ale nevím, jestli se ti do toho bude chtít. Když se Niki narodila, tak jsem si moc nevěděla rady s tím, jak jí správně umýt genitálie a jak jí je pak ošetřit. Také jsem používala jako prevenci Bepanthen. Pokud by se ti do toho chtělo, tak si myslím, že mnohé maminky prvorodičky ocení fotodokumentaci tohoto úkonu. Uvidíš. Ať se vám daří jako doposud.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Dinčo, asi je to s tím slucem pravda, sice slyším v noci každé kníknutí, ale už mě to tak nerozhodí. Bepanthen je super, nedám na něj dopustit. Opruzenina nás ještě nenavštívila a doufám, že její zrádnost ani nikdy nepoznáme. S tím ošetřením mám nějaký postup od doktorky a docela to zvládáme. Ale jestli pošleš na mail, budu ráda.

   Vymazat