čtvrtek 31. října 2013

Kojení na veřejnosti, ano nebo ne?

Tak tohle pro mě bylo tabu. Kojit na veřejnosti? No to asi ne, vytáhnout prso před cizíma lidma a na veřejnosti dělat něco tak intimního jako je kojení. Dva měsíce otrkávání a je to tady. Kašlu na to co si myslí ostatní a jsem jedna z nich, matka kojící na veřejnosti!

Nikdy mi nevadilo, když přede mnou někdo kojil, říkala jsem si, že je to jejich věc, a když to nevadí jim... přeci jen je to přirozená věc a vlastně jen krmí svoje mimčo. Já tohle určitě nezvládnu, ostych, strach, zvědavé pohledy... spíš jsem tenhle typ matek obdivovala.
Takže ty říkáš, že máš hlad?

A teď? Po tom, co mě očumovali dědci v čekárně u doktora v nemocnici na Karláku, kde nemají ani blbej přebalovací pult a já tam čekala 4 hodiny na výsledky vyšetření, takže jsem neměla jinou možnost, než tam to prso prostě vybalit, jsem si jistá, že zvládnu kojit už opravdu všude. Tohle mě zbavilo ostychu a nejistoty. To proč jsem se rozhodla do toho jít opakovaně jsou především praktické důvody.

Sára se rozhodla, že si svůj budík v bříšku přeřídí přes den opět na dvě hodiny, čímž se moje šance vzdálit se z domu výrazně snížila. Vyjdu s kočárkem z domu a mám zhruba hodinku, to se nedá stihnout vůbec nic, nemá cenu nakládat jí do auta a někam s ní jezdit, nemá cenu jít na oběd nebo nákupy. Takže mám jako celý den sedět doma a na procházky chodit v okolí Karláku? No tak to teda ne!

Jestli si chci udržet psychickou pohodu, musím z domu, jestli chci z domu, musím kojit venku... a dost pravděpodobně u toho budou i cizí lidi. Co se dá dělat, bránila jsem se, ale touha po tom vyrazit s mamkou na nákupy a do kavárny, s manželem na oběd nebo s kamarádkou na delší procházku byla silnější.

Za mě tedy po prvotní nejistotě kojení na veřejnosti ano, ať si každej myslí co chce. Já přeci jen krmím svoje dítě, nevytahuju to prso jen tak pro nic za nic. Co vy, jaký je váš názor? Je vám nepříjemné kojit před ostatními? Nebo naopak, vadí vám, pokud maminka na veřejnosti kojí, co pánové?

4 komentáře:

 1. Já jsem kojila na veřejnosti jenom párkrát. Trochu komplikovaně, protože jsem celou dobu kojila s kloboučky. Vždycky jsem se nějak zamotala do šály, aby nebylo nic vidět, jen to malou často úplně uspalo.

  OdpovědětVymazat
 2. Kojení je naprosto přirozená věc, ať už na veřejnosti nebo kdekoliv jinde. U prvního dítěte jsem se také ostýchala, ale u třetího už nemám s ničím problém, s trochou cviku (a kojícím trikem) není nic vidět. Děkuji za úžasně praktický způsob, jak dítě nakrmit, napojit a uklidnit. Lituji tatínky, že tuhle "zbraň" nemají :-D

  OdpovědětVymazat
 3. Taky jsem se nejdřív strašně styděla...tedy hlavně při té představě. Ale jelikož první synek zásadně taktéž pil co dvě hoďky, prostě jsem se naučila kojit i venku. V podstatě kdekoli, ale se snahou o co největší soukromí. Prsa jsem nevystavovala, Matyho schovala plínkou či šátkem a bylo. Časem jsem si zvykla. Přijde mi to přirozené a normální. A jak píšeš, pro zachování duševní pohody čerstvých matek, nezbytné :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Nejsem žádná stydlivka a nikdy mě nenapadlo, že zrovna já budu řešit kojení na veřejnosti. Ale kojila jsem s kloboučky a tak mi to ze začátku přišlo na veřejnosti fakt divné - vyndat prso, nainstalovat klobouček, nainstalovat dítě a pak se nějak aspoň trochu zahalit...jo a ještě si dát pod prso plínu, protože Emi pila s otevřenou pusou a bryndala na oblečení...hlavně se každý a strašně často ptal při pohledu na klobouček - co to je?...zvláštní i chlapi...tak jsem ochotně vysvětlovala...časem jsem to přestala řešit, protože Emi také měla dvojhodinovky a samotné kojení trvalo kolem 40min...kojila jsem neustále. A s mými obrovskými prsy bylo těžké tvářit se nenápadně:-)).

  OdpovědětVymazat