pondělí 14. října 2013

Nástrahy šestinedělí jsou za námi

Před a po - photo by Honza Martinec
Dokud jsem nevěděla co to šestinedělí je, možná až zbytečně jsem se ho bála. Myslela jsem si, že celou tu dobu budu naprosto nepoužitelná, nevyspalá, nespolečenská... no prostě odtržená od reality. Je pravda, že opravdu náročné byly první 2 týdny a to i díky tomu, že se u nás dveře netrhly a za Sárinkou chodila jedna návštěva za druhou a já byla ještě hodně unavená ze samotného porodu.

Pak už jsme se naučili si návštěvy posupně dávkovat, občas říct ne a užívat si Sáru jen sami pro sebe a nabrat trochu energie. Kdybych teď měla celkově to šestinedělí shrnout, byla to taková doba hájení, říkala jsem si, že bych se za tu dobu měla všechno naučit, přebalovat, utišit jí, když pláče... prostě dělat všechno správně, ale zároveň i podle sebe a tak, aby to nám oběma co nejvíce vyhovovalo.

Postupně jsem si zvykla na to, že za den nezvládnu tolik věcí, jako před porodem a přestala jsem se z toho hroutit. Občas se mi stane, že odpolene zjistím, že mám na sobě ještě stále pyžamo a zuby si místo po snídani čistím po obědě, protože to je moje první jídlo dne. Ale v zásadě musím přiznat, že člověk si postupně opravdu zvykne, na únavu, na dětský pláč i na neustálé změny. Protože jestli jste si mysleli, že už začínáte mít režim, tak to byla opravdu jen domněnka, protože další den je všechno jinak.


Jedno už ale víme naprosto přesně, před Sárou se nesmí nic říct. Předvedla to už v porodnici, kdy mi švagrová Háňa říkala, že jejich Jára si dal při kojení před odchodem z porodnice 60g a trhnul místní rekord. Sára tou dobou zvládla "jen" něco kolem 20g, slyšela to - a druhý den vytáhla 80g, sestřičky mi to v Podolí nevěřily a chodily si to po mě kontrolovat. Další rekord trhla hned během prvního týdne doma. Když nás pouštěli z porodnice klesla Sáře váha z porodních 3220g na 3080g, říká se, že miminko by se mělo dostat zpět na porodní váhu nejdéle do konce šestinedělí. Sára po týdnu vážila 3,5kg. Po kom to ta holka asi má? Jídlo milujeme oba, ale tuhle soutěživost, má jednoznačně po tátovi!


VELKÉ ÚSPĚCHY ŠESTINEDĚLÍ

Sárinka:
ještě v porodnici vytáhla při váženém kojení 80g
během prvního týdne překonala porodní váhu
je delší o 4 cm
za měsíc přibrala další kilo
jednou spala 7 hodin v kuse
díky Bepanthenu, který používám jako prevenci, je zatím stále bez opruzeniny

Maminka:
se zvážila až na konci šestinedělí
zhubla 10 kilo bez hubnutí
se vydala se Sárou sama autem na velkou celodenní výpravu
kojila na veřejnosti
přebalovala v autě
sama ostříhala Sáře nehtíky těma pidi-nůžtičkama
dvakrát na dvě hodiny zvládla opustit Sáru, jít sama nakupovat a nechat hlídat tatínka


Pozn.: Photo by Honza Martinec - www.honzamartinec.com

5 komentářů:

 1. Lelí, zvláště za tvé úspěchy a pokroky dávám palec nahoru. Tak jen tak dál :)
  Pamatuji si, jak jsem se taky celkem rychle během prvních asi 3 týdnů naučila přebalit za bojových podmínek, nakojit na lavičce v parku apod.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju, dneska jsem dokonce kojila na pracovním meetingu s dalšíma devíti lidma v zasedačce :) Sára se nejdřív dožadovala pozornosti, chtěla z kočáru a dokud neviděla co se tam děje, tak se nezklidnila, pak ovšem uviděla prso a nastal opět křik, tentokrát ten hladový.

   Vymazat
 2. Lelí gratuluji k úspěšnému zvládnutí. Také jsem se toho magického šestinedělí bála a nakonec to uteklo jako voda a celkem v pohodě...párkrát pláč jen tak - někdy štěstím, někdy obavami, občas trochu víc unavená,ale nic, co by se nedalo v pohodě zvládnout. A takové je to zatím pořád - prostě krása:-). A s tím kojením - kojila jsem pak snad úplně všude a pořád...mělo to i své výhody - mohla jsem si v klidu číst, povídat, pracovat a bylo u toho ticho:-). Dnes už nekojím, Emi leze všude možně a já si kafe ani pokec neužiji v klidu vůbec.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No já to s tím kojením, zas tak slavný nemám, když jí někdy po dvou hodinách, tak to jde, ale jinak mám opravdu hodně mlíka, takže musím ještě odstříkávat, protože nezvládá polykat, zakuckává se, pláče, rozčiluje se... je prostě horlivá a dost hltá :)

   Vymazat
 3. Jo a s tím hubnutím - říkám si jen - zase další štěstěna:-)...ta příroda je prostě nespravedlivá...ale také to bude možná tím, že klidně i v pyžamu, ale najíst jsem se nezapomněla zatím nikdy a čas si vždycky nějak udělám:-)))

  OdpovědětVymazat