středa 2. října 2013

Spánkový deficit

Začínáme druhý měsíc a pomalu si zvykáme na všechny změny, které přišly spolu s novým členem naší rodiny. I když s tím nočním vstáváním budu bojovat asi vždycky. Zkušenější maminky mi před porodem radily, abych naspala co můžu, dokud můžu. Poslechla jsem, a teď na to období velkého spánku s láskou vzpomínám.

Čím víc jsem unavená, tím tvrdší mám spánek, a o to víc zmatená pak v noci jsem. Sárinka mě probudí a já netuším, co se děje... kojíme? Nebo jen uspáváme? Usnula jsem po tom co sem jí přebalila, nebo jsem jí i nakojila? Kolik je hodin? Totální zmatek a k tomu se ještě přidá pátrání po tom, které prso je na řadě - pravá nebo levá, které bylo posledně? Já nevím! Člověk by řekl, že tohle si přeci budu pamatovat, ale zkuste kojit dva, tři dny po třech hodinách na střídačku levá - pravá a nevíte nic. Ráno si nepamatuju ani kolikrát jsem vstávala.

Sára je naštěstí rozumné miminko, a tak vstáváme většinou dvakrát za noc, někdy dokonce jen jednou. I tak mi to dává dost zabrat, já největší milovník spánku, zvyklá na svých minimálně 8 hodin denně, mám deficit, který asi jen tak nedoženu. Když jde všechno dobře, jsem vzhůru vždycky tak hodinku a pak opět upadám do komatu. Svátkem jsou pro mě víkendy, kdy si ráno bere malého křiklouna Kuba a já se můžu dospat s pocitem, že minimálně hodinu mě nikdo nevzbudí kňouráním, brekotem ani zuřivým ječením. Zavřu se do pracovny a na pohovce spím spánkem unavených matek.

Nevím jestli je to tím, že jsem si na to už částečně zvykla, nebo že Sára v noci naštěstí moc nepláče, ale den ode dne se cítím lépe a sama sebe možná naivně uklidňuju, že to bude už jen lepší.

3 komentáře:

 1. Ale jo, bude to lepší. Jenže pak přijdou zuby, noční můry a jede to nanovo :D. (A nebo třeba u vás ne, přála bych ti to.) My jsme teď (po několika měsících, kdy spal od večera do rána) ve stádiu, že každou noc nás Bertík probudí pláčem, ale na utěšování v postýlce už není energie, tak prostě putuje k nám a celkem se to dá. Věřím tomu, že každé dítě jednou bude spát samo celou noc bez přítomnosti a asistence rodičů ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co ho teď konkrétnš trápí? Zase zuby? Taky v to věřím, jen je otázk kdy to bude :)

   Vymazat
 2. Lelí s tím kojením, které prso, to mě rozesmálo:-)...taky jsem pořád řešila, které prso zrovna je na řadě. Vtipné bylo, když i můj táta od novin pohotově odpovědě, že levé a já netušila nic:-)...v noci jsem to řešila tak, že jsem měla Emi v posteli a na které straně spinkala, tak z toho prsa jsem naposledy kojila:-)). A jestli uspáváme nebo kojíme jsem neřešila - vyndala jsem prso a buď jedla, nebo jen podudala a hned usnula:-). Jo je to všude stejné:-).

  OdpovědětVymazat