pátek 24. ledna 2014

Prudí nás opruzenina

Cože? Takže já mám jako opruzeninu, jo?
Věděli jste, že pokožka miminka je o polovinu tenčí než kůže dospělého? A tím pádem také mnohem citlivější? Je proto mnohem více náchylná k odření a drobným mikroporaněním, která pouhým okem nevidíme. Ta jsou pak vstupní branou infekce, a vedou ke vzniku opruzení. Tajně jsem doufala, že se nám opruzeniny úplně vyhnou, ale teď už vím, že to byla čirá utopie.

I když jsem si jako prevenci vybrala dle mého názoru to nejlepší na trhu, tedy Bepanthen Care Mast, nemohla jsem předpokládat, že v kombinaci s nepříznivými okolnostmi zvládne zázraky. Nepříznivá okolnost číslo jedna je, že jsem lempl. Tedy, že musím přiznat, že ne vždycky jsem Sárince zadeček poctivě otřela, utřela do sucha a namazala Bepanthenem. Občas jsem přebalovala opravdu ve spěchu a mávla nad tím rukou. Nepříznivá okolnost číslo dvě je, že se po původní úpravě zažívání a bombičce jednou denně, Sárince na zhruba 14 dní zažívání úplně rozhodilo. To s sebou přineslo velice agresivní bombu (tomu už se nedá ani říkat bombička) zhruba tak 4-6x denně. Pomohlo až nasazení laktobacílků do mlíka. Zažívání se opět vrátilo k normálu, ale opruzenina byla na světě. Není se čemu divit, když byla pokožka tak enormě namáhaná a maminka částečně podcenila prevenci.

Ale co teď? Mazat Bepanthen, který máme na prevenci ještě víc? Větší vrstvu a dúklaněji? Kdepak, pokud je pokožka pod plenkou už podrážděná, je čas sáhnout po takových přípravcích, jež mají dezinfekční účinky. Podle odborníků pak přicházejí na řadu masti a krémy s obsahem zinku, zvláště, jsou-li již na pokožce mokvající plošky. Jakmile se kůže zahojí, je správné vrátit se k běžné každodenní ochranné péči.

Musím říct, že Sárinka je statečná a opruzeninu snáší velice dobře, na pár dní jsem na místo Bepanthen Care Masti, která tvoří na pokožce tenkou vrstvu ochranného filmu, který chrání kůži a zároveň zabraňuje unikání vlhkosti z pokožky, nasadila krém s obsahem zinku, aby mokvající pokožku naopak vysušil.


Jak se masti na zadeček liší?

Při preventivní péči se staráme o ještě zdravou pokožku. Proto potřebujeme mast, která 
-zabraňuje vysušování (neobsahuje zinek),
-chrání pokožku před oděrkami a nečistotami,
-pomáhá regenerovat.
Při péči o opruzenou pokožku zadečku je třeba přípravek, který 
-dezinfikuje,
-vysouší zarudlé či mokvající plošky (obsahuje zinek).
Je vhodné tento přípravek konzultovat s lékařem.

I když se Sárince opruzenina po 4 měsících nakonec udělala, rozhodně nemám v plánu na Bepanthen zanevřít a po úplném zahojení opruzeniny se k němu hodlám opět vrátit. Jako jediný totiž neobsahuje zinek, který vysušuje a může naopak zdravé pokožce ublížit. Navíc díky obsahu dexpanthenolu (provitamín B5) pomáhá kožním buňkám rychle regenerovat. Pokožka je pak pevnější, pružnější a odolnější.

1 komentář:

  1. Kdyz by nekdo shanel Bepanthen mel bych ho za hodne levne 500 korun cela bedna po 20 kusech myslim ze to jsou 100g. pavel@planetka.cz expiruje koncem roku 2014 a je mi to lito to vyhazet.

    OdpovědětVymazat