úterý 11. února 2014

Látkové pleny v praxi

Možná bych měla napsat spíše: "látkové pleny a můj zatím neúspěšný pokus uvést je do praxe" no je načase si přiznat, že na to nemám.

Snaha byla, ale u ní to také zatím skončilo. Tenhle článek věnuji všem neúspěšným matkám, které si myslely, že látkové pleny budou to pravé, ale nějak se jim to zatím nepovedlo uvést do praxe.

Tlak je obrovský, protože si dobře uvědomujeme všechny výhody, které látkové pleny mají a jsme ochotné obětovat čas i energii a dělat něco co má smysl. Přesto se to nemusí povést. Je pravda, že jsem váhala už na začátku, své obavy jsem popsala v článku Látkové pleny, bude to pro mě? To jsem však byla ještě přesvědčená, že to zvládnu. Takže kde se vlastně stala chyba?

Myslím, že ve výběru plen to nebylo, po důkladném nastudování a poradě s několika látkujícími maminkami, jsem koupila základní testovací výbavu. Rozhodla jsem se pro bambusové plíny a rostoucí svrchní kalhotky Bamboolik. Celková investice 2500 Kč, s tím, že jsem zbytečně koupila troje svrchní kalhotky, pro ozkoušení by bohatě stačily pouze jedny. Dále jsem kromě čtyřikrát velkou bambusovou plínu a čtyřikrát vkládací vložku zkusila koupit také jedny bavlněné spodní kalhotky. Vyzkoušet jsem chtěla do svrchních kalhotek vkládat také svoje klasické čtvercové plíny, které jsem měla schované u babičky na půdě.

Ať s papírovými nebo látkovými, Bepanthen nesmí chybět
A jaká tedy byla praxe? Bambusové plíny - jasně sají více, ale prý dlouho schnou. Když vás varují, že dlouho schnou, tak věřte, že opravdu myslí dlouho! Když nebyly suché ani 48 hodin od vyndání z pračky (ano, dala jsem je i vyždímat), tak jsem uznala, že mé očekávání bylo trochu jinde a začala jsem zvažovat ty bavlněné, které samozřejmě schnou kratší dobu, ale zase méně sají. Tak jako tak, jsem vyzkoušela na Sárince všechny varianty, za půl dne byly všechny plíny počůrané a další dva dny schnuly. Dala jsem tomu ještě jeden pokus, ale Sárinka opět řvala jako protržená okamžitě po tom co se počůrala. A já teda nevím jak vaše dítě, ale to moje čůrá jako koroptvička, během hodiny jsem jí třikrát přebalovala. A bylo jí úplně jedno jestli má čtvercovku, bavlněnou nebo bambusovou plínu. Je fakt, ty bambusový to nasály nejvíc, ale i tak řvala.

Takže jsem to vzdala, no neříkejme ještě definitivně vzdala, pořád se utěšuju tím, že bych to mohla za čas zkusit znovu, jen se bojím, že Sárinka si na to už prostě nezvykne, když je neměla od začátku. Rozhodně si ale myslím, že to pro mě bude skvělá varianta na podporu učení na nočník, jen si na tohle období asi ještě chvilku počkám. Jinak obrovský obdiv vám všem, které jste látkové pleny zvládly, klobouk dolu!

6 komentářů:

 1. Já myslim, že ten pláč k tomu ale patří - je to naopak přednost, protože to rozvíjí komunikaci s náma - dítě není nešťastné, jen prostě sděluje, že se něco stalo a tím, že mu to jednoduše vyřešíme převlečením pleny, roste jeho důvěra v nás i v komunikaci... Jinak já používám klasické čtvercovky z půdy po mně:) a jsou suché do cca dvou hodin, nežehlím ani nic, takže je s tím zhruba stejně práce jako chodit každá den s pytlem plen k popelnicím... Ze zařátku - první týden - mi taky dělala problém představa, že bych měla sáhnout po látkové pleně a co s ní pak, co když bude pokakaná atd. Ale šlo jen o to se napoprvé přemoct, napoprvé vyprat (je taky potřeba jich mít dost - já mám cca 40 a peru max 2x týdně) a vidět, že o nic nejde. Navíc jsem to kombinovala s bezplenkovou metodou, což je jen moderní název pro to, co dělaly naše mámy s náma, aby ušetřily praní plen a funguje to skvěle (teda fungovalo - asi do 6.měsíce).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. s tím pláčem problém nemám, já to chápu a Sárinka je v tomhle zlatá, jakmile naplníme její potřeby, tak nepláče a zní to s tou důvěrou dost logicky, ani s praním bych problém neměla, spíš jde o to, že vždycky, když jsem to zkoušela, počůrávala se zhruba po dvaceti minutách, nedělalo mi problém přebalit jí hned, ale tak často, já vlastně pořád jen přebalovala :(

   Vymazat
  2. Na tohle jsou super fleesové separačky (prostě pruh fleesu, který je suchý, ikdyž je plína mokrá). Ale hlavní je, že jsi našla to, co ti vyhovuje :)

   Vymazat
 2. Leni, já je nakoupila a pak jsem je používala jako hadr :) ani jsem je nezkusila, jak jsem v porodnici nandala jednorázovku, věděla jsem že u ní zůstanu, už jenom to lepení mě bavilo :))))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Blani, byla jsem až překvapená, kolik nás je :)))) spousta maminek z mého okolí zkončila u toho nákupu, přitom tam před porodem to odhodlání bylo, njn, tak nejsme dokonalé, však on se svět nezboří

   Vymazat
 3. Já se musím přiznat, že jsem o látkových plenách neuvažovala ani jednou...až mnohem později (skoro v roce Emi) jsem někde slyšela a tudíž se zamyslela nad ekologickým dopadem jednorázových plen na naši přírodu...
  K tomu praní a sušení...jedině by to snad vyřešila sušička na prádlo. Mám ji od léta a jsem nadšená. Pleny sice neperu, ale jiné hadříky pořád a pořád a díky sušičce to jde mnohem rychleji:-).

  OdpovědětVymazat