pátek 28. února 2014

Velké pokroky malé Sárinky

Jakmile je jim měsíc, končí počítání na týdny. Teď je před námi konec počítání na měsíce! Kolik, že je to Sárince? No, je to tak, už jí je půl roku! A dělá jeden pokrok za druhým.

Co vlastně zvládne miminko v půl roce? Není to tak triviální otázka, jak by se mohlo zdát, ještě nedávno jsem to sama netušila. To, že se nejedná o samozřejmá fakta, jsem si uvědomala před týdnem, kdy se dvacetičtyřletá kamarádka podívala na Sárinku a řekla: "Asi ještě nechodí, co?" Po tom ironicky úšklebném pohledu, co jsem na ní hodila, už jen dodala: "říkala jsem, že o dětech nic nevím." Taky jsem nevěděla, takže tady je malý souhrn toho, co zvládá půlroční miminko, teda aspoň to naše.

Jídlo
Jí 5x denně, někdy i 6x denně, z toho vždy k obědu zeleninový příkrm a k večeři rýžovou kaši. Jinak pije mlíčko, protože to mateřské už došlo, nahrazujeme ho Nutrilonem, vypije zhruba 180ml na jeden zátah. Zkoušela jsem jí dávat i dětský čaj, ale zatím ho nechce.

Spánek
Sárinka je zvědavá a to opravdu hodně, nebojím se to přiznat, ale má to po mě. Takže večer, kdy se toho doma tolik děje, prostě nemůže jít spát a o něco přijít. Na delší noční spánek se ukládá až tak kolem desáté večer. Kolem čtvrté se vzbudí na jídlo a spí do půl osmé, kdy se z postýlky ozve radostné zahejkání, které oznamuje: mámo, táto, jsem vzhůru, věnujte se mi! Máma jí zvládné tak maximálně přendat mezi nás do postele. Další půlhodinu se snažíme se dospat, za ustavičného ohmatávání obličeje malinkýma ručičkama. Přes den je to zatím se spánkem trochu nevyzpitatelné, většinou je přes dvěhodiny vzhůru a pak spí, někdy půl hodiny, někdy dvě hodiny.

Pohyb 
Ano, půlroční děti skutečně ještě nechodí. Sára se ještě sama ani neposadí a ohledně plazení jsem viděla zatím jen pár marných pokusů. Nedávno objevila, že má nohy, dokonce si je strčí i do pusy. Kromě toho, se zkouší zapírat a odrážet a pérovat na nich, když jí podpíráte, což je velká legrace, protože u toho vypadá, jako by trsala. Od čtvrtého měsíce se sama překulí na bříško a teď už i z bříška opět na záda nebo na bok. Celkem svižně se pohybuje po zádech, vzepře se na patičkách a po hlavě se odsouká přes celou postel. Perfektně zvládá pást koníčky.

Objevování světa kolem sebe
Zajímá jí úplně všechno, nejvíc nové věci, nedávno se uviděla v zrcadle. Začíná poznávat "svoje" lidi a laškovat s nimi. Všechno bere do ručiček, dlouze si to prohlíží a samozřejmě to nezapomene taky strčit do pusinky.

Plavání
Zatím plave jen ve vaně, ale už i to jí ohromě baví. Momentálně se chystáme na naší první lekci  miminkovského plavání v bazénu.

Zoubky
Slyšela jsem, že někomu rostou už od třech měsíců, Sárinku začaly trápit až teď. Zatím se ještě ani žádný neprořezal, ale v levo nahoře, už se něco chystá a dokáže jí to opravdu hodně potrápit. Naposledy probrečela celý den. Neřvala jen když spala, naštěstí dokáže usnout a spát, jen odhaduju, že je to zatím jen taková předzvěst toho, co nás teprve ohledně zoubků čeká.

Ještě bych chtěla dodat, že vše kolem dětí je relativní, a to, že to takhle má naše miminko, neznamená, že to platí pro všechny.

Sárinka Hnidáková - *30.8. 2013 momentální stav: 68cm, 7,79kg


1 komentář:

  1. Čau Lelí, myslím, že je Sárinka krásné miminko, ani napřed ani pozadu, zkrátka tak akorát. Ale psala jsi, že každé mimi je trochu jiné, tak jako jeden extrém ti dám naší Káju. Jestliže u Amálky v porodnici přehlédli prsty navíc, tak u Káji si nevšimli vrtule v zadečku. Od 3 měsíců se převracela z bříška na záda i zpět. V 5 měsících se plazila. V 6 už zkoušela po čtyřech a opírat se o chodidla. A poslední dobou nestačíme zírat. Asi 3 týdny po půlroční prohlídce se naše malá frajerka už postavila a vylezla celé schodiště do patra. Teď je jí 7,5 měsíce. Její nejoblíbenější místo je momentálně na desce konferenčního stolku, kam se samozřejmě dopravuje sama. Taky sama sedí. Je to sice hezké mít šikovné miminko, ale má to i své stinné stránky, sotva se otočím už má další bouli nebo modřinu. Holt má ještě těžiště moc nahoře a hlavička jí ještě často převáží :). Jinak má 2 zuby dole, 1x v noci, ráno a večer umělé mléko, na sváču přesnídávku nebo banán po kouskách, k obědu zelenina, maso, těstoviny, občas k večeři kaše. A je to docela sranda, máme roční kámošku Kristýnku a holky jsou co se týče pohybu a zubů na stejné úrovni. Takže mimina se určitě nedají srovnávat... Hanka K.

    OdpovědětVymazat