neděle 15. března 2015

DIY: domeček z kartonu

Tenhle nápad na realizaci jsem nosila v hlavě už hodně dlouho, vlastně to bylo asi víc než půl roku, co jsem měla doma na kartonový domeček pro Sárinku vhodnou krabici. Samotná výroba nebyla tak těžká a komplikovaná, jako najít to odhodlání a skutečně se do toho pustit. Hodně pomohlo to, že Sára dorostla do věku, kdy se cíleně začala schovávat a "bafat" na nás, to dalo finální impuls k tomu vyrobit jí vlastní úkryt, místo, kam se může schovat a cítit se tam v bezpečí.
Sáru stavba domečku zajímala hned od začátku, ještě jsem ani neměla rozmyšleno jak z krabice udělat dům a Sára už se do krabice nastěhovala. Teď když je domeček hotov, našel své místo v obýváku, kde je více prostoru na to si s ním hrát, běhat kolem, schovávat se do něj, za něj, nosit si do něj hračky a svačinku. Sednout si na dečku a koukat se na pohádku... Je to takové její místo ve společném pokoji.

DIY: Co budete potřebovat?

velkou a pevnou kartonovou krabici - ideálně od pračky nebo trouby, poptejte se v okolí, určitě se najde
nůžky a řezák na koberce
pevnou lepící pásku - já použila ducktape
malířskou papírovou krycí pásku
barvu ve spreji - já použila bílou a černou
washi páska na dekorování


Jak se staví dům?

Krabici jsem si vzala do parády, rozmyslela jsem si, kde budou dveře kde mohu odříznout část kartónu na nastavení střechy. Na odřezání použijte řezák na koberce a nůžkami jen dočistěte odřezky. Střechu vytvoříte podlepením kartonu lepící páskou, tou také stáhněte všechny místa, kde se vám zdá, že se krabice může rozlepit. Do jedné strany krabice jsem se rozhodla vyříznout okýnko, stačí úplně vyříznout čtyři čtverce s mřížkou uprostřed. Domeček je v tuto chvíli vlastně hotov. Problém je, že krabice z venku není moc hezká, já použila krabici od trouby... byla na ní spousta nehezkých nápisů a reklam.
Chtěla jsem něco hodně jednoduchého a tak jsem se rozhodla, že domeček natřu bílou barvou - zkoušela jsem balakryl, ale barva se do kartonu vždy hodně vsákla a vůbec nekryla. Takže jsem zkusila barvu ve spreji. I tak jsem musela udělat nástřik dvakrát, abych překryla černá tisk na krabici. Střechu jsem chtěla barevně oddělit, takže jsem použila černou barvu - k tomu vám pomůže malířská lepící páska, aby se vám barvy přes sebe nepřekrývaly. Barvu určitě stříkejte venku a počítejte s tím, že na sluníčku schne cca 2 hodiny.

Poslední, nejpříjemnější fáze je dekorování. Použijte washi pásky - já tak udělala v domečku okno. Nakonec to ještě chce vhodnou deku a polštář, aby byl úkryt útulný a pohodlný.

Inspirace jménem Pinterest

Inspiraci jsem našla jak jinak než na Pinterestu, vybrala jsem si kartonový domeček, protože mi na výrobu přišel nejjednodušší a přišlo mi fajn, že využiji něco, co by se jen vyhodilo. Každopádně to "týpí" je velká výzva a myslím, že jak bude Sárinka růst, i já dorostu do realizace takovéhoto projektu.

Tak tvoření zdar, budu ráda, když se se mnou podělíte o váš názor co na domeček říkáte, a zda jste také někdy vyráběli něco podobného.2 komentáře:

 1. Lelí, domeček jsme doma taky nějakou dobu měli. Járovi se moc líbil a my jsme si jeho výrobu dost užili. Nejsem výtvarně moc zručná, ale výzdoba domečku mě moc bavila.
  My použili krabici od velké kopírky, na ozdobu filc, tempery, ozdobný balící papír a roli bílého papíru.
  Sárinčin domeček je krásně jednoduchý.

  http://hananadovolene.blogspot.cz/2013/11/domecek-pro-jaru.html

  OdpovědětVymazat
 2. https://inspirace.bonami.cz/rijnove-diy-paradni-teepee-nejen-pro-deti/

  OdpovědětVymazat