pátek 3. dubna 2015

Velikonoce u nás doma, aneb jak si pozvat jaro na návštěvu

Nevím, jak jste to měli nebo máte s Velikonocemi vy, ale hádám, že vývoj lásky a nenávisti k těmto svátkům a tradicím by mohl být hodně podobný tomu mému. Já vyrostla na malé vesničce, kde se tradice chození na koledu dodržují i dnes.


Jako dítě jsem měla Velikonoce celkem ráda, těšila jsem se na prázdniny a na volno, na malování vajíček na rodinné návštěvy, koleda mě moc netrápila. A pak přišla puberta a z velikonoční pomlázky se stal strašák, nic příjemného to nebylo, spíš celkem trapas. Co s tím? Zavřít se doma a neotvírat, nechat se zmlátit surovci od sousedů? Tak jako tak jsem si vždycky nenechat svátky jara pokazit. V pubertě je všechno tak nějak horší, že jo, zvlášť, když se vám někdo z koledníků líbí a vy si na něj tajně myslíte... prostě trapas to byl nejednou a i když jsem si tenkrát myslela, že Velikonoce už snad nikdy nezačnu mít ráda, již několik let je prožívám celkem radostně.

Letos jsem se rozhodla si je vyloženě užít a pozvat si jaro domů na návštěvu. 

DIY: jarní dekorace na stůl

K jaru neodmyslitelně patří květiny, miluju tu intenzivní vůni hyacintů a neumím si představit jarnější květiny, než jsou narcisky. koupila jsem si tedy v květináčích narcisky a hyacinty po dvou a rozhodla se je hned přesadit a přihnojit, aby co nejdéle vydržely. Na přesazení jsem doma našla ideální dřevěnou krabici od franzouzských vín (byla moc dobrá). 

Aby se dala krabice použít musíte ji odizolovat a připravit na to, že květiny budete pravidelně zalévat. Použila jsem igelitovou tažku, kterou jsem rozstřihla a připevnila k bedýnce ducktapem. 

Do takto připravené bedýnky jsem smíchala zeminu s hnojivem - používám sloní trus z pražské zoo a nemůžu si ho vynachválit. A opatrně jsem přesadila všechny květiny. Na vrch jsem ještě použila mech nasbíraný v lese a dekorace na stůl byla hotová. v teple květiny pookřály a za tři dny začaly nasazovat na květy. Dekoraci jsem vyráběla 22. března a stále je doma krásně rozkvetlá.



A takhle krásně narcisky vykvetly
Hotová jarní dekorace v celé své kráse 
Narcisky se hodně vytáhly, asi chtěly více světla, tak brzy ze stolu putovaly na okno, tam jsou stejně ve větším bezpečí
Z jarní dekorace uděláte velikonoční velmi lehce, stačí přidat na mech pár skořápek a peříček

DIY: velikonoční výzdoba

Kromě čerstvých tulipánů, které jsou u nás doma jako doma, jsem se letos rozhodla zasít si vlastní osení, ta cena v obchodě se mi zdá vydřidušská a není nad to sledovat, jak vám to doma krásně vzchází. Sehnat v Praze pšenici byl ovšem nadlický úkol, naštěstí mám vesnické kořeny a ty nezklamaly. Pšenice z vesnického dovozu rostla jako z vody, až jsem jí musela začít přistřihávat. Květináč jsem dozdobila zápichy ze špejlí s umělými vajíčky (seženete ve výtvarných potřebách) ručně pomalovanými akrylovými barvami. Osení jsem se letos rozhodla zasít také trochu netradičně do skořápek od vajíček.
zhruba po 5 dnech od zasetí
Stačí je při spotřebě opatrně rozklepnout a dát vyschnout, do skořápek pak dáte trochu hlíny, pšenici a opět malinko zeminy, zalijete a čekáte. Na velikonočním stole pak vypadá dekorace moc hezky a nápaditě.


Veselé Velikonoce Vám všem, přeje Amélka :)

PS: vzhledem k tomu, že máme dceru, tuším, že otázka mít či nemít rada Velikonoce ještě není finálně zodpovězena.

2 komentáře:

 1. Krásna výzdoba! Veselé sviatky :) a dodatočne gratulujem aj k úspechu s nádhernými koláčikmi :) Vyzerajú naozaj nádherne, rovnako ako aj vy dve pri príprave :)
  Keď budeme najbližšie oslavovať, určite sa ozveme :) Moc fandím!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji, s dortíky se určitě ráda nabídnu své služby :)

   Vymazat