sobota 9. ledna 2016

Jděte ven, třeba řádit ve sněhu

Tentokrát jsme si na něj opravdu museli počkat dlouho a navíc to vypadá, že v Praze už je zase na ústupu. Nezdržel se dlouho, ale pořádně jsme si ho užili. A doufáme, že se brzy zase vrátí. Sníh bude asi letos dost vzácným společníkem. Tak pokud u vás ještě je, neváhejte a jděte ven.


Tohle slovní spojení jsem začala hojně používat po tom, co se Sárinka narodila a já narazila na stejnojmený projekt neziskové organizace TEREZA. Znáte? Dokonce jsem už jednou na blogu psala taktéž stejnojmený článek o mé vlastní zkušenosti se Sárinkou, připomenout si ho můžete zde: Jděte ven. Sama cítím, že oproti mému dětství dnes žijeme nějak víc uvnitř. Ano, už jsem to tu několikrát přiznala, kouká mi sláma z bot, jsem z malé vesničky ve středních Čechách a venku jsem strávila celé dětství. Chtěla bych, aby to tak měla i Sárinka. Praha je fajn, ale cítím, jak moc mi chybí možnost zavřít za sebou branku a během pár kroků být v lese a na čerstvém vzduchu.Na stránkách www.jdeteven.cz jsem se dočetla něco, co mi přijde tak moc důležité, že si to dovolím citovat "Pro generaci dvacátníků a třicátníků byl každodenní pobyt venku přirozenou součástí jejich dětství. Dnešní děti si ale venku moc nehrají, dochází k dramatickému poklesu času stráveného venku, a to na úkor času stráveného před obrazovkou elektronických médií. Výzkumy prokázaly, že hra, odpočinek a učení venku zvyšuje šanci, že jsou děti zdravější, spokojenější a dokonce mají lepší studijní výsledky. Zároveň zvyky a dovednosti do celého dalšího života: pravidelný pobyt v přírodě a pozitivní vztah k ní zvyšuje pravděpodobnost, že ji budou chránit i po dobu celého svého dospělého života."


Ve Jděte ven, vědí, jak moc je pobyt v přírodě důležitý a proto se snaží pomáhat rodičům i těch nejmenších dětí. Určitě doporučuji navštívit web a nechat se inspirovat radami, co všechno jde venku dělat a jak si to můžete společně co nejvíce užít.

My si dnešní výlet na Dívčí hrady užili moc, vzali jsme s sebou i strejdu Honzu a máme z toho tyhle krásné fotky. Sára byla skvělá, radostná, usměvavá a plná života. Zkusila mě i přeprat, ale maminka má naštěstí ještě pořád navrch.

Napište mi, jak trávíte čas venku vy a třeba i co si o celém projektu myslíte, moc by mě to zajímalo a těším se na vaše komentáře. A třeba i na doporučení od pražských maminek, kam s dětmi v Praze. Třeba objevím něco nového.

2 komentáře:

  1. Odpovědi
    1. Děkuju, to máme od Honzíka vždycky, opravdu můžu vřele doporučit - www.honzamartinec.com

      Vymazat