čtvrtek 7. dubna 2016

Jak se zbavit plínek? Dejte dětem čas a nechte je být.

Sárince je dva a půl roku a konečně můžu napsat, že si troufneme vyjít ven bez plínek. Myslela jsem si, že to přijde daleko dřív, hodně jsem vsázela na loňské léto a blížící se druhé narozeniny. Představa, že to zvládne do dvou let se mi tak líbila, že jsem se na ní zbytečně upnula. Ano, přes léto je určitě učení se na nočník snadnější, ale ne zas až tak, aby to stálo za ty nervy.

Tomu nikdo neuteče, jednou se to naučí všichni.
Nejhorší jsou poznámky nejbližších a okolí tipu: "A ty máš ještě plínku, opravdu? Tak velká holka. A co ten dudlík, teda ty ostudo." Málo kdo si uvědomí, že tomu prckovi je to úplně fuk a raní to hlavně maminku, a to hodně. Každé dítě je jiné a je na každé mamince, jak zvládne odrážet "útoky" a udělat si to po svém.

Já se nakonec rozhodla, že to vydržím, a i když byla Sárinka ve školičce jedna z posledních, kdo ještě nechodil na nočník, nechala jsem jí být. Radila jsem se s dětskou doktorkou a ta mi prozradila, že ovládání a uvědomování si vylučování u dětí dozrává až mezi 20-24 měsícem, takže ve dvou letech si to teprve může vůbec začít uvědomovat a chápat, co po ní chci, a tak že prý není kam spěchat.

Občas jsem měla sama výčitky, že jsem nezodpovědná matka a z vlastní pohodlnosti jí to nedokážu naučit, vytáhla jsem nočník a zkoušela jí ukecat. Většinou se šprajcnula. Ale aspoň věděla, kde nočník je a na co slouží, jen ho prostě sabotovala. A tak jsem jí před půl rokem definitivně nechala být. Od většiny maminek, co to měly zdárně za sebou jsem slyšela jedno a to samé, nespěchej na ni.

A pak to najednou přišlo úplně samo, přesně tak, jak o tom všechny mluvily a já jim nevěřila. Začala být víc zvědavá a z ničeho nic si sama na nočník prostě sedla a vyčůrala se. Pak už to šlo strašně rychle, asi během měsíce se naučila si sama říct i mimo domov. Opravdu můžu doporučit metodu odměny. Velice rychle pochopila, že když si řekne včas a vyčůrá se na nočník dostane bonbónek - jo uplácím jí, ale funguje to!

Pokaždé když jdu teď kupovat plínky, říkám si, že teď už je to třeba naposledy. Jo, asi je to předčasné, pořád totiž dáváme plínku na noc a na polední spánek. Tu hodinku přes den většinou zvládneme bez nehody, ale poslední dny se Sára začala budit kolem třetí hodiny ráno s pláčem a informací, že má mokré kalhoty (rozuměj plínku) a chce jít čůrat. Legrace je, že i když je rozespalá, tak i uprostřed noci si vzpomene na bonbonek. Vysvětlovat jí, že tentokrát odměna nebude, protože v noci se bonbonky nejedí, byl naprosto marný boj, který jsem jednoznačně prohrála. Po noční procházce po bytě, jí pro jistotu dám ještě novou plínku, ale ta už do rána zůstane suchá.

Přesto, že spotřeba klesla na zhruba 2 plínky za den a Sára už je velká holka, zůstala jsem u Pampers plínek a na noc ji ještě preventivně mažu Bepanthenem. Nějak se mi nechtělo slevovat z komfortu a toho na co jsem byla zvyklá já i ona. Plínek se upřímně zbavím ráda, ale Bepanthen si u nás za ty 3 roky našel čestné místo a z kabelky ho už nedám, jak jsem se naučila mít ho pořád po ruce dost se mi to vyplácí, třeba u suchých rtů nebo Sárinčina odřeného nosu od rýmy.


Fotky k článku dávám ilustrativní z jednoho moc krásného odpoledne na hřišti na Albertově se strejdou Honzou. Nějak mi nebylo příjemné dokumentovat tak intimní věc, jakou cesta od plínek k nočníku je. Ale pozor na fotkách je Sárinka venku samozřejmě bez plínky.

Do všeho jde po hlavě!
Doufám, že jestli řešíte něco podobného, že vám článek aspoň trochu pomůže a uvěříte mi, že opravdu není kam spěchat, však oni se to jednou naučí všichni.

5 komentářů:

 1. Mam skoro 2 lettou dceru. Opravdu hodne pije. Na nocnik davame od roku, vycura se, ale sama si nerekne. Ale usetrime alespon nějakou tu plinu. Odmeny take davame. Ale jinak zazivam to podobne - vy máte jeste pliny? Jenze ona opravdu tak moc pije, ze si to neuhlida. Az to prijde, tak to prijde. Vsem preji hodne uspechu.

  OdpovědětVymazat
 2. Děkuji za tento článek! Ano, ty otázky ohledně toho, že má ještě plínu a dudlík byť jen na spaní, mě taky dokáží ranit, ale člověk se s tím nějak vypořádá. Syn má 26 měsíců a teprve před 14 dny začal čůrat do nočníku. Sám si zatím neumí říct, ale když ho tak po 1h-2h posadím, tak se většinou ihned sám vyčůrá. Ale rozhodně nemělo cenu ho do toho tlačit dřív. Nic jsme tím nedokázali, akorát jsme z toho byli rozladěni my i on.

  OdpovědětVymazat
 3. To jsem rada, ze v tom nejsem sama mini chlapikovi jsou dva roky a dva mesice a na nocnik teda nespecha, snazim se co to jde, ale porad vetsina skonci v kalhotech :-) Jendoho se teda tady unas nemusim bat a to je lidi, kteri by se ptali, jak to, ze ma jeste pliny, protoze americani tohle vubec neresi :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Sociální obchodování spočívá v otevření trhů pro každého. Na eToro se můžete spojit, obchodvat a sdílet znalosti s miliony obchodníků a investorů. Navíc můžete kopírovat obchodní rozhodnutí obchodníků, kteří odpovídají vaší strategii. Registrujte se nyní a získejte chytřejší obchodní rozhodnutí využitím rozumu našich obchodníků s nejlepšími výsledky.

  Kolektivní rozum Obchodníci, kteří využívají eToro's CopyTrader™, mají o 60% větší šance na výhru

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat