neděle 10. dubna 2016

Kolik jí je, aneb velké změny mezi druhým a třetím rokem

Dokud jsem neměla sama dítě, nedokázala jsem absolutně odhadnout, kolik těm malej lidičkám asi tak může být. Bezdětná prostě netušíte, kdy si dítě začne sedat, chodit, mluvit, jezdit na kole... takové věci vám prostě nedochází. I teď mě Sára občas zaskočí. Co tedy čekat v rozmezí dvou a tří let od lehce zrychlené a rozdivočelé holčičky?Komunikace:
Celkem obstojně mluví, už si s ní pokecáte. Řekne vám, co měla ve školce k obědu, práskne na vás, že jste jí snědli sušenku nebo vám poradí, kterou pohádku byste jí asi tak nejlíp měli pustit. Už dřív jsem se tu zmiňovala o naší bilingvní výchově - Sára teď většinou odpovídá česky - zjistila, že Kuba jí rozumí, ale když je důslednější řekne mu to i anglicky a hlavně rozumí v obou jazycích - ozkoušeno na známých z Anglie. Pozná "svoje lidi" a řekne vám koho má a koho nemá ráda, nebo koho se bojí - takže bacha na ní.

Fyzické dovednosti:
Jednou zvládla ukázkovej kotrmelec, ale spíš to byla náhoda, protože se nečekaně převážila, když se stavěla na hlavu. Běhá, skáče, vyleze i tam, kam byste to vůbec nečekali. Na kole (rozuměj odrážedle, co jen vypadá jako kolo) drandí už od dvou let, letos v zimě prvně stála na lyžích a dneska úplně poprvé seděla na koni.


Ostatní dovednosti:
Zvládá chodit bez plínky a říct si, že chce na záchod. Občas je v oblibě nočník, občas chce na velkej, jako máma. Každopádně za to vždycky musí dostat bonbon, nejlíp růžovej.
Pozná základní barvy, zvířata, části lidského těla. Zvládne vám přinést nebo podat cokoliv, co dokážete přesně popsat a jednoduše vysvětlit, kde to najde.

Zábava:
Hra na to, že to nejsem já - z ničeho nic, nejlíp třeba v přeplněné restauraci k vám přijde vaše dítě, začne se o vás hlavou mazlit a otírat, zamňouká a začne vám olizovat ruku. V repertoáru má ještě pejska a ptáčka, bojím se co přijde dál.

Druhou nejoblíbenější hrou je hra na shovku. "Mámo pikáš, já schovám. Běž." Bohužel hrozně rychle přišla na to, že jí nehledám, naštěstí se schovává pořád na stejný místo, i když musím uznat, že když poprvé vlezla do skříně a zavřela za sebou dveře, tak jsem málem dostala infarkt, když jsem jí nemohla najít.


Mezi nejoblíbenější hračky se nově probojovalo Lego Duplo. První dostala už k druhým narozeninám - menší sada zmrzlin. Tu většinou vyhátne, když je čas na čaj o páté. Tedy když si nás s Kubou posadí ke svému malému stolečku, rozdá nám hrníčky a naleje imaginární čaj, když vypijeme čaj, zeptá se Kuba na dezert a Sára každému z nás vyrobí zmrzlinu. Teď nedávno dostala velkou sadu "Lesopark" kde je i spousta zvířátek a možností jak si s Legem hrát. V praxi to pak vypadá tak, že já stavím podle návodu a hraju si s panáčky a zvířádky a Sára si někde vedle mě postaví komín, ten pak zboří, ječí a postaví ho znovu. To se opakuje asi tak 2-3x než jí to přestane bavit a rozhází kostky všude po bytě. A ano, i když jsou kostky u "dětské verze" Lega o něco větší, šlápnout na ně v noci cestou na záchod bolí snad jetě víc, ale podle mě, kdo nikdy nešláp na kostky od Lega neví, co je to být rodič.


Pohádky - pořád se ještě občas vracíme k Pepině (Peppa Pig), všechny pohádky pouštíme v angličtině a na seznam oblíbenců se dostal také Mickey Mouse Cloubhouse nebo Timmy Time. Z českých pohádek jí baví Bob a Bobek a Krteček.Máte starší děti? Na co dalšího se můžu těšit?

4 komentáře:

 1. Hihi, tak to mame doma velmi podobne ;-) Mohu poprosit, kde lze ziskat Mickey Clubhouse v Aj? Marne se ho snazim hledat uz delsi dobu :-(

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za příspěvek, úplně jsem zapomněla co Elí uměla ve třech letech. Ano, u doktorky na tříleté prohlídce byla zkoušená z barviček a zvířat což zvládla v pohodě. Za měsíc (přesně) bude čtyřletá... Bůůůů, asi to nepřežiju! Neskutečně se rozpovídala, a ve školce už nám naznačili, že nenechá domluvit ani učitelky, když vysvětlují co bude. :D Plíny nemáme cca od dvou let, zato na kole začala jezdit pořádně až teď. Začala hodně zpívat a hoooodně malovat = denně vyprodukuje asi tak 5-10 A4 výkresů. Kdysi to bylo jedno sluníčko za druhým, ale teď už namaluje cokoliv, když to má vedle a dívá se jak to vypadá. Bohužel, už fakt nemám kapacitu si to všechno schovávat, ale vyhazovat můžu jen když to nevidí. Duplo jedeme také, ve velkém. Byla poprvé v kině a na lyžích, obojí zvládla skvěle. Fascinuje jí modelína (moje noční můra). Také začala řešit krášlení, počínaje kecánim do toho co si vezme na sebe, přes sponky, culík / dva, kabelky / batůzky, po občasnou žádost ať jí taky přepudruju nos, když mě zrovna chytne se štětcem v ruce. Začala se mnohem víc mazlit. Měli jsme další epizodku vzdorování. A v posledních dvou měsících neustále leze po zemi po čtyřech - hraje si s různýma věcma a začíná vymýšlet příběhy a vytváří akci.. takže už jedny legíny s dírama na kolenou letěly do koše. Asi taky sepíšu post, je to neuvěřitelný, ale i v tomhle věku je za ten rok obrovský posun.
  Happy Bday Sáře!

  OdpovědětVymazat
 3. Je to neuvěřitelný, jak se rok co rok posouvaj. Od těch dvou už to jsou parťáci a opičky po rodičích. U nás ve čtyřech a půl mě kopíruje ve všem. A má svojí hlavu a je čím dál těžší to zvládnout.

  OdpovědětVymazat
 4. Mám zkušenosti jen jako strýček. Moje sestra má děti dvě, dvě holčičky, sedm let a skoro 4 roky. Ta mladší byla ve svých 3 letech neuvěřitelně akční, na koloběžce sjížděla kdejaký kopec a vyděsila nejednu paní u přechodu, když to "brzdila" těsně před vjezdem na silnici. Ale teď mi přijde, že najednou hrozně zlenivěla. Koupil jsem ji odrážedlo (naštěstí jenom z leadlu: http://dvbikeshop.cz/odrazedlo-lidl/), ale posledních pár měsíců nechce ani chodit, ani brát kolobrndu a akorát se tak sápe na tablet. Hodně mě to mrzí a doufám, že se to v létě opět spraví a začne zase řádit!

  OdpovědětVymazat