neděle 3. dubna 2016

Víc než jen jarní úklid, tohle je můj nový boj za šetrnější domácnost

Chtěla jsem začít tenhle článek slovy, jaro už klepe na dveře... ale to jsem ho asi měla začít psát dřív. Taky se vám stává, že si něco plánujete a pak třeba za půl roku zjistíte, že jste pro to ještě vůbec nic neudělali? Teď už samozřejmě nemuluvím o tomhle článku, nebo o "obyčejném" úklidu.


Už celkem dlouho mě trápí, že doma často vyhazujeme potraviny, nejvíce zkažené jídlo, které jsme nestihli spotřebovat, ale občas taky jen špatně uskladněné trvanlivé potraviny. Skladování potravin u nás nemá žádná moc velká pravidla a ty co máme, ve spěchu často porušuji. Už strašně dlouho si říkám, že bych s tím chtěla něco udělat, najít si dost času na to přeskládat úložné prostory, uspořádat potraviny v lednici, nakoupit dostatek dóz a vymyslet systém skladování tak, abych ho měla tendenci co nejméně porušovat.

Ale realita je spíš taková, že ve spěchu nakoupím potraviny na celý týden a v ještě větším spěchu pak nestihnu uvařit, jído si objednáme a naše potraviny putují do koše, i když máme vermikompostér a řada z nich by se dala ještě vytřídit a zkompostovat. Jenže kompostér je v garáži na dvoře, protože do kuchyně se nevejde (a navíc není moc hezký) tak většinou lenost zvítězí.

Odpad třídíme, ale na můj vkus nedostatečně a s příliž velkým nepořádkem kolem. Třídíme jen základ: sklo, papír a plast. A nemáme moc dobře vyřešený prostor, kde tříděný odpad hromadíme. Navíc si často říkám, jestli by to co vyhazuji nešlo třeba nějak zužitkovat.


V žádném případě nechci obhajovat náš způsob života, naopak, chci se změnit a chci vám říct, že se ke mě můžete přidat. Není mi lhostejné to, že se s potravinami tolik plýtvá a nechci se toho dál aktivně účastnit. Věděli jste třeba, že v České republice se průměrně vyhodí 1/4 potravin do koše?

Určitě je spousta lidí, kteří si s ekologií nebo udržitelným rozvojem nelámou moc hlavu, ale věřím, že je také spousta těch, jako jsem já, těch kteří by chtěli mít šetrnější domácnost a potřebují třeba jen trochu popostrčit, ukázat směr. Mě finálně popostrčila IKEA, nedávno zveřejnila web Šetrnější domov, kde kromě řady tipů na to jak uspořit a zároveň mít udržitelnější a šetrnější domácnost, najdete i příběhy rodin, které se do projektu samy zapojily.

A abych měla trochu větší motivaci, rozhodla jsem se, že se veřejně tady na blogu zavážu k tomu, že do měsíce změním naší domácnost v těchto bodech:
 1. přeskládat potraviny v ledničce a skladovat je tak, aby déle vydržely
 2. uspořádat spíž a poličky v kuchyni, tak aby každá surovina byla skladována tak jak má být (doźy, doźy a zase dózy)
 3. lépe plánovat, co a kdy budeme vařit a podle toho nakupovat, víc vařit doma
 4. uspořádat systém na tříděný odpad
 5. dívat se co vyhazuji a zda by se to nedalo ještě nějak zužitkovat
 6. koupit si ten nový naprosto úžasný designový vermikompostér a vymyslet kam jinam ho v bytě umístit, protože do kuchyně se opravdu nevejde a já vím, že když ho budu mít na očích, bude třídění bioodpadu mnohem jednodušší
 7. začít používat eko mycí prostředky na nádobí
 8. pěstovat bylinky doma tak, aby mou péči přežily a nemusela jsem pořád dokola kupovat nové
 9. neplýtvat tolik vodou
 10. zapojit do toho celou naší rodinu
A je to, moje šetrnější desatero, nechcete se přidat? Nebo už něco z toho sami děláte a můžete se mi pochlubit vlastní zkušeností? Budu moc ráda, určitě mi napište, co si o celém projektu a mém zapojení myslíte. Vím, že to bude určitě běh na delší trať než jen na měsíc, ale ráda bych během dubna nastavila všechno ze seznamu tak, abychom si u nás mohli začít budovat nové návyky a změnili naší domácnost v šetrnější domov. A vám slibuji každý týden aktuální článek s reportem toho jak se mi desatero daří uvádět do praxe.

2 komentáře:

 1. Já se rozhodně přidávám, protože stav u nás je na dost podobném bodě, akortát jste o kompostér dál. Takže hodlám měsíc zapisovat, co se zlepšilo a co se zhoršilo a pak se ozvu :).

  OdpovědětVymazat
 2. Tak koukám, že s jídlem je to hodně podobné i u nás... úplně nesnáším, když něco musím vyhodit, protože jsme to nestihli spotřebovat :( občas se mi to ještě stane, ale když už, snažím se to dát sousedům jako zbytky pro zvířata, aby to ještě někdo zužitkoval :) Jinak odpad třídíme jak blázni, já jsem na to maniak a třídím opravdu vše... Obaly od potravin, jakmile je to ´plast´jde to kam má.. máme v kuchyni proutěnou truhlu, tam to vše házím - netřídím, pak jednou za čas, když je plná, nahážeme do velké tašky a odneseme do tříděného, tam už to rozdělím jak se to má :) No jinak jsem z podobného důvodu přešla i na přírodní kosmetiku (ona ta konvenční taky není nic extra), snažím se kupovat nové věci opravdu až když je potřebuji a jako bonus ke všemu, na malého se snažím používat látkové plenky, hodně to kombinujeme, ale jakmile to jde, přes den je v látce, tak mám alespoň z toho radost, protože tam je zátěž co se týče eko z jednorázu veliká...

  OdpovědětVymazat