úterý 30. srpna 2016

Rozrůstáme se, aneb jaký byl můj první trimestr s druhým miminkem

Sára se narodila přesně před 3 lety, dnes má narozeniny a my jí z podolské porodnice jako dárek přinesli obrázek jejího budoucího sourozence. Ona tvrdí, že to bude sestřička, ale my to ještě sami nevíme. Dnes s námi na screeningu ve 13.týdnu moc nespolupracovalo, lenošilo si tam a ukázat se nechtělo.

A jaké to je být těhotná podruhé? Mám za sebou tři neuvěřitelně náročné měsíce, nebudu vám vůbec nic nalhávat, pro mě už ze zkušenosti se Sárou, byl první trimestr tím nejhorším z celého těhotenství. Samozřejmě to tak v žádném případě nemusí mít každý a nechci nikoho děsit, ale já ten těhotenský hormón nesnáším zrovna dobře. 

První měsíc:
O tom většina ještě ani neví, protože vlastně prvních 14 dní ještě fakticky ani těhotná nejste. Těhotenství se začíná počítat od prvního dne poslední menstruace, a test ho zjistí zhruba až tak 10 dní po oplodnění, což může být již pár dní před pravidelnou menstruací. To byl i můj případ, měla jsem "podezření" cítila se tak nějak nesvá, bolela mě prsa a tak nějak jsem věděla, že to není menstruace. První test byl pozitivní, ale ta druhá čárka byla hodně slabounká. Takže jsme tomu nepřikládali takovou pozornost a rozhodli se čekat. 


Druhý měsíc:
Po týdnu už byla druhá čárka naprosto zřetelná a já se dopočítala 5. týdnu těhotenství. Z prvního těhotenství jsem věděla, že v tomhle ranném stádiu vám u doktora nic moc nepoví. Max potvrdí, že jde o těhotenství a je tam kde má být, tedy například, že se nejedná o mimoděložní těhotenství. Proto jsem se rozhodla s kontrolou vyčkat a objednala se až na devátý týden, kdy bylo jisté, že už bude tlouct srdíčko. Co jsem ale neodkládala bylo mazání břicha, boků a prsou krémem proti striím, začala jsem hned. To je hodně důležité, bříško sice ještě neroste, ale pokožku je potřeba vyživit a dodat potřebnou pružnost. Když jsem byla těhotná se Sárou chytla jsem Bepanthen až na úplném konci, tak teď se těším, že budu moc Krém proti striím vyzkoušet po celé těhotenství. Se Sárou jsem zanedbala právě mazání prsou, nějak mi to nedocvaklo a nemazala jsem vůbec a strie tam na rozdíl od břicha mám. Druhá věc s kterou chce začít hned je kyselina listová. Pořídíte v lékárně a stačí jedna tobolka denně. 

Jedno nebo dvě?
Celkově ale to po druhé prožívám tak nějak víc v klidu, je super vědět, co vás čeká. I když jsem pořád tajně doufala, že ty nevolnosti z prvního těhotebství se opakovat nebudou. Od 6 týdne jsem začala zvracet a tři týdny opravdu nebyla schopná sama fungovat, nebyla jsem schopná postarat se sama o sebe natož o Sáru. Detaily vás zahrnovat nebudu, ale jídlo pro mě bylo utrpění. Nevěřili byste kolik reklam v televizi běží na maso. Přes léto nás všichni zvali na grilování a mě se už při té představě dělalo zle. Nemohla jsem nejen jíst, ale ani vařit a přežívala jsem na piškotech a rohlíku s šunkou.

Třetí měsíc:
Třetí měsíc jsem zahájila kontrolou u své paní doktorky, která těhotenství potvrdila, slyšela jsem tlouct srdíčko, na vlastní oči se přesvědčila, že je tam jen jedno (v rodině dvojčata máme) a dostala jsem čípky na ty nevolnosti. Celkově jsem totiž zhubla už 4 kila. Postupně jsem začala víc jíst, hlavně ovoce a sladké. Zvracela jsem už jen zhruba jednou za tři dny. Šlo to v takových vlnách, vždycky dva dny dobrý, jeden špatný. Naštěstí jsem neměla moc času se na to soustředit, jak se Sárou, tak díky přípravě cupcake obchůdku jsem neměla moc kdy, myslet na to, že mi není dobře a lamentovat nad tím že to není fér, že některý holky ani neví, že jsou těhotný a já takhle trpím.

Teď na začátku čtvrtého měsíce s láskou říkám, že to celé pro velký úspěch absolvuji podruhé. A myslím to vážně, i když to kolikrát nebyla procházka růžovou zahradou, troufám si sama o sobě říct, že jsem Sáře dobrou mámou, a že to minimálně ještě jednou zvládnu. Sama jsem jedináček a velkou rodinu jsem si vždycky přála. Tak mi držte do dalších měsíců palce a já slibuju, že vás budu průběžně informovat, jaké to je, pořídit si druhého prcka s tříletým odstupem.


4 komentáře:

  1. Já mám synka 9 měsíců a před měsícem a kousek se mi ukázala na testu druhá čárka. Šla jsem k lékaři a podle mezes 6+5 a podle UZ 5+5. Viděla jsem jak bije srdíčko a měla jsem velikou radost. Teď v pondělí si jdu pro těhotenskou průkazku :-D k tim nevolnostem....od prvního mimča je vůbec neznám, ale teď? fakt nářez, celý dny nejím, mám dole přes 3 kila a k tomu musím být aktivní pro prcka, ale říkám si, že za to to stojí. Takže Vám držím palce (i sobě) a piště dál, ráda si přečtu pokračování. :-D

    OdpovědětVymazat
  2. Velké gratulace, je krásné mít rozrůstající se rodinu :) Hlavně buďte zdraví a budu se těšit na update :) Jana

    OdpovědětVymazat