neděle 30. října 2016

Ekzém opět na scéně, jak na něj?

Letos to máme s ekzémem o dost jednodušší. Pravidelně se u nás přihlásí s příchodem podzimu. Já ho mám na levé ruce a Sárinka většinou na více místech po těle. Ekzém se u ní prvně objevil někdy kolem půl roku, taková hrubá a drsnější kůže na nožičkách, sem tam na rukou a občas dokonce v obličeji. Nejhorší je to vždy přes zimu. V létě, když může pokožka dýchat, má dostatek vzduchu a sluníčka, vymizí někdy ekzém úplně.

Sárince se tak letos poštěstilo, celou loňskou zimu jsme ekzém poctivě mazali Bepanthen Sensiderm krémem a dorželi ho tak pod kontrolou. V září nám dost pomohlo moře a slaná voda, která klidovou fázi určitě o dost prodloužila. Zatím se totiž u ní vůbec neprojevil. Bepanthen Sensiderm mám pro jistotu již připravený, ale zatím ho používám sama, já bohužel to štěstí neměla. Ekzém už se mi na ruce zase vysmývá. Trochu se bojím, že jde u mě o začarovaný kruh.

Když jsem se o ekzému bavila s paní doktorkou, prozradila mi, že na něj může mít velký vliv i stres. Přiznávám, že zrovna klidné období teď moc neprožívám, Sárinka měnila školku, já byla nemocná, teď je pro změnu zase nemocná Sára. Jsem nervózní a škrábu se na té ruce aniž bych si to vůbec uvědomovala. Pak jen koukám, že mám to místo opět zarudlé, nakonec mě začne opravdu svědit a ekzém se zozjede. Suché ostrůvku, popraskané kůže, svědění, zarudnutí... Co s tím? I mě pomáhá Bepanthen Sensiderm. Jen bych potřebovala být důslednější v mazání. Nevím jak to máte vy, ale já když jde o Sárinku dodržuju vše zodpovědně, ale jak jde o mě samotnou, strašně se odbívám, zapomínám, nepovažuji to za důležité, a tak si často nechám u sebe ekzém zbytečně přerůst přes hlavu.

Sensiderm krém se maže pouze na poškozenou pokožku a stačí tenká vrstva, takže vám vydrží celkem dlouho. Určitě také neuškodí pořídit si speciální mýdlo pro atopiky a pokožku sušit poklepáváním ručníku, nikolv drhnutím nebo odíráním. Pokud by Sensiderm nezabral, určitě navštivte kožního lékaře. Mě, pokud mažu poctivě 2 až 3x denně zmizí mi ekzém do týdne, přes zimu se ale většinou zase znovu objeví, je to takový nekonečný boj, ale dá se o dost lépe zvládat pokud máte ty správné pomocníky.

Jak tedy na ekzém?

Jde o moje rady z vlastní zkušenosti, ale u nás doma zabírají, tak třeba vám také pomohou:

- zkuste se vyhýbat stresu
- omývejte ekzém speciáním mýdlem pro atopiky, mám ozkoušenu Biodermu i Lipikar sprchový gel od La Roche Posay
- osušujte pokožku z lehka, neotírejte
- vyhýbejte se kyselému ovoci a čokoládě, zvláště v zimě, kdy je ovoce často stříkané
- neškrábejte ekzém
- použijte Bepanthen Sensiderm krém na poškozenou pokožku, abyste zahojili porušenou kožní bariéru a pokožka se mohla zaléčit, krém můžou používat i ti nejmenší, těhotné a kojící matky, navíc vám velmi rychle uleví od svědění
- zaléčenou pokožu se pokuste udržet co nejdéle v klidové fázi tím, že budete mazat tělovým mlékem pro atopiky, mám výbornou zkušenost s Lipikar Baume AP od La Roche Posay

Jak jste na tom s ekzémem vy? Máte vy nebo někdo z rodiny? Já naštěstí nikdy nemusela dojít do té fáze, že bych musela používat kortikoidy, ale vím, že ne každý má bohužel to štěstí. Budu moc ráda za vaše příběhy, ať víme, že v tom nejsme sami.

2 komentáře:

  1. Ženská nešťastná :( místo, aby ste dítě a i sebe vzala k nějakému odborníkovi na alternativní medicínu, tak to mažete tímhle svinstvem :( čínská medicína, bylinky, nebo uplne nejlepe homeopatii zbaví vase dítě ekzemu navždy ! Kdyz to budete mazat těmi úžasnými krémy, tak vam garantují, ze dítě do let bude mit astma !!!:(

    OdpovědětVymazat
  2. Mám vyzkoušeno, že bepanten sensiderm krém opravdu funguje, ale z vlastní zkušenosti mohu říci, že na menší ekzemy pomáhá i koupat v odvaru z černého čaje (stejně tak díky tomu zmizí potničky).Na alternativní medicínu bych se nespoléhala na 100%, brala bych ji spíše jako doplněk. Astmatem bych nehrozila, v dnešní době krémy na dětskou pokožku procházejí řadou testů a podléhají přísným normám. Neříkám, že jsou dokonalé, ale již nemají při běžném používání (pokud se to nepřehání) žádné takto velké nežádoucí účinky.

    OdpovědětVymazat