čtvrtek 6. října 2016

Těhotenství: čtvrtý měsíc s pupkem

Se čtvrtým měsícem nastává zlatý střed, tolik očekávané období druhého trimestru. Jak říkal můj šéf Honzík, "to období, kdy přestaneš blít a než se ti začnout třit stehna o sebe."


Ze zkušeností z prvního těhotenství vím, že na mě to přesně sedí. Jen ty nevolnosti se ještě pořád občas ozvou, ale více méně už jím normálně. Pokud tedy za normání považujete nezvladatelné chutě na klasickou českou kuchyni, šlehačku nebo třeba tlačenku. Takže jsem úplně jasná, a to tření stehen od třetího trimestru mě zaručeně nemine, ani tentokrát. Se Sárou jsem přibrala celkem asi 18 kilo, do půlroku od porodu, bez sebevětšího snažení, to bylo všechno pryč. Takže si s tím hlavu moc nedělám a snažím se to prostě přijmout jako fakt. Sára mě totálně vysála a představa, že nebudu mít z čeho brát není zas až tak lákavá jako představa, že tentokrát tolik nepřiberu.

No a co vás tedy čeká ve čtvrtém měsíci? Začíná se prvním velkým screeningem v 13. týdnu, tento screening není hrazený pojišťovnou a málo kdo ví, že na něj vůbec nemusíte jít, protože nejpozději v 16. týdnu bude následovat hrazený triplt test. Ale. Tripl test sice také zjišťuje předpoklad genetických vad, bohužel pouze z krve, zatímco screening je kombinací krevního testu a měření z ultrazvuku, takže je daleko přesnější. Většina nastávajících maminek tak neváhá a na vyšetření jde již v 13. týdnu a hradí si ho sama. Cena se liší podle pracoviště a je většinou kolem 1500,- něco málo vám přispěje i pojišťovna, ale nečekejte zázraky. Každopádně, pak máte možnost odmítnout tripltest, který hned po 2 týdnech zjiš'tuje naprosto to samé.

Protože nám genetika vyšla ze screeningu na jedničku, tripl test jsem se tentokrát rozhodla odmítnout. Se Sárinkou jsem byla ráda za každou další informaci a těšila se na každé další vyšetření, teď upřímně moc nechápu, proč musím přes všechna ta speciální vyšetření a testy ještě každý měsíc na prohlídku ke své lékařce, kde se po 14 dnech opravdu nedozvím většinou nic nového.

Navíc, naše druhé dítě je zatím oproti Sárince pěkný lenoch a ani na jednom ultrazvuku se moc neprojevilo, natož aby nám ukázalo jestli bude mít Sára bráchu nebo ségru. Další velký screening vás pak bude čekat ve 20. týdnu, takže doufám, že tam už se nám ukáže, napnutá jsem jak struna.

Pokud se chystáte rodit v Praze čeká vás ve čtvrtém měsíci také registrace do porodnice. Do Podolí dokonce již ve 14. týdnu, s elekronickou registrací je to však už mnohem jednodušší a máte na to dokonce 6 dní, pokud se vám nepodaří registrace přesně na váš termín. Mě naštěstí zadařilo na poprvé a tak tedy opět pro velký úspěch v Podolí.

Určitě se také připravte na nákup těhotenských kalhot, ve většině případů ve čtvrtém měsci už svoje džíny prostě nedopnete, já tedy s druhým těhotenstvím již od konce prvního trimestru, ale na nákup  nových jsem se vydala hrdě až když jsem vypadala jako když pašuju meloun. Na oblečení doporučuji těhotenskou sekci v HMku, skvěle padne a ty těhotenské pásy u kalhot a jejich střihy jsou dokonalé, navíc cenově velice přijatelné. Jen pozor v Praze je těhotenská sekce pouze na Andělu a v Myslbeku.

My jsme se ještě rozhodli, že si můj čtvrtý měsíc těhotenství zpříjemníme dovolenou a vyrazili jsme na 14 dní autem do Chrvatska. O tom jaké to je cestovat s těhulí, tříletou holčičkou, paličatým psem a naloženým autem vám napíšu zase příště.

4 komentáře:

 1. Těhotenskou módu v HMku můžu jenom doporučit. V Liberci jsem sháněla marně po krámech nějaké pohodlné kalhoty těhotenské a jedině v HMku mi opravdu sedli. Nic jiného už těď nenosím.

  OdpovědětVymazat
 2. Za 7tydnu rodin a zatim jsem byla lina si koupit jediny tehotensky kousek a ted uz jsem na to pro zmenu lakoma... jediny, co me omezuje je zimni bunda/kabat, ale odmitam kupovat na 2 mesice....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co kalhoty? Já ty svoje nezapla už od třetího měsíce! To si vůbec nedovedu představit. T svršky se ještě nějak dají, ale ten můj pupek, strašně mě to dře.

   Vymazat
 3. Já jsem si jak trubice nakoupila hromadu oblečení pro těhulkování a nakonec jsem od 5. měsíce ležela v nemocnici a nakonec bohužel rodila v 31. tt :( Nakoupila jsem šikovně v HMku a pak přes net z MMB tuniky a kabátek. ;)

  OdpovědětVymazat