sobota 21. ledna 2017

Zimní radovánky, aneb proč jít v zimě ven

Tahle zima je opravdu nádherná, možná i proto, že se nám povedlo trávit tolik času na horách a měli jsme štěstí na počasí. Kombinace sníh a azúro je prostě nepřekonatelná.Původně jsme měli s paní zimou trochu jiné plány, Sárinka dostala už na podzim od tatínka lyžařské brýle a Ježíšek přinesl růžovou helmu, ale bohužel následky mononuklózy a ne příliž příznivé jaterní testy letos Sáru ze svahu vyřadily. Co tedy dělat v zimě venku, když nemůžete lyžovat?


U nás to na plýný čáře vyhrálo sáňkování, i když dělání andělů ve sněhu mu zdárně šlape na paty. Jakmile Sára vyjde z chaty, hned to zalomí vedle cesty a začne zběsile mávat rukama i nohama a řechtat se u toho na celé kolo. Andělů udělá několik za den. Bohužel jsme neměli moc štěstí na "mokrý" sníh a tak se povedlo postavit pouze sněhuláky miniaturních velikostí. Zato jsme se po vzoru zážitkových pohlednic z organizace JDĚTE VEN pokusili hledat a identifikovat stopy ve sněhu, a i když jsme vystopovali jen vlastního psa, pro Sáru to byla dost zábava.Pohlednice jsem dostala ještě před Vánocemi, ale v tom shonu jsme je zatím nestihli odeslat, zato jsme se jimi krásně inspirovali. A v čem je jejich smysl? Jsou založené na myšlence darovat společný čas strávený venku. "Hraní venku je totiž zdarma, nepotřebuje žádné baterky a nezaneřádí váš dům či byt! Naopak vám přinese spoustu dobrého: svobodu, kreativitu, reset myšlení, poznání, více času spolu, méně starostí, více radosti, dobré spaní....

Pokud vám také připadá darování dobrodružství venku, jako dobrý nápad, JDĚTE VEN vám ho pomůže realizovat a zároveň vám dá příležitost podpořit jejich aktivity. Mrkněte na web -www.jdeteven.cz, věřím, že budete okouzleni stejně jako já.

Piknik jsme měli hodně improvizovaný, tedy čaj z termosky a banán. Pozorování hvězd Sára vždycky zaspala, ten čerstvý horský vzduch prostě fakt unavuje, ale já se před chatu kochat noční oblohou chodila. Jako bonus se nám podařilo vymyslet dvě nové aktivity jako náměty na další zážitkové pohlednice. Jízda na ledním medvědovi (rozuměj na jednom z rodičů, ketrého se ti podaří ulovit) a hod dítětem do závěje - to se překvapivě shledalo s velkým nadšením.A co v zimě v Praze? My chodíme aspoň na kratší procházky a když se nedostaneme do přírody, jdeme k řece krmit kačenky a labutě. Doufám, že si zimu venku užíváte stejně jako my, a že je přesně podle vašich představ.

2 komentáře:

  1. Jéé taky milujeme zimu... lyže, sáně, procházky, koulovačky, stavění sněhuláků - iglů... vyjížďky na koních v zasněžených lesích.. prostě úžasné. Hlavně nesedět doma!! :)
    Moc krásné fotky! ;-))

    OdpovědětVymazat
  2. Môj Martinko taktiež miluje zimu. Má zo snehu veľkú radosť :-) Kedže má môj priateľ dosť problémové auto, celú zimu bolo v servise, a ja som mala čo robiť, aby som dieťa ukočíkovala po kopách snehu, ktoré boli túto zimu u nás na Orave. Všímala som si, že mamičky nosia deti pripnuté na hrudi. Vo svete je to bežná vec, ale aj u nás sa začínajú vo veľkom objavovať šatky. Verím že ak budete v zime riešiť rovnaký problém, pomôže Vám článok o nosení detí v šatkách cez zimu, ktorý mi pomohol, a posunul ma k tomu, aby som začala šatkovať :-)

    OdpovědětVymazat