neděle 14. května 2017

Být mámou


Chtěla jsem napsat strašně něžnej článek o tom, jak nádherné je to být mámou, jak jsem nečekala, že mě bude každý den tak neuvěřitelně dojímat, když... mě Sára obejme a dá mi pusu, když se na mě Kubík zkouší usmát, když se nám je oba podaří uspat. Chtěla jsem napsat o všem tom krásném, co mi mateřství přináší. Ale nějak jsem teď na ty srdceryvný řádky moc unavená a nejde mi to přes prsty. Nějak se mi nechce tvrdit vám, že být mámou je pro mě vždy stoprocentně krásný, lehký a prostě nejlepší na světě.

Velice často se mi vybavují okamžiky z mého dětství, kdy jsem viděla unavenou svojí mamku, vyčerpanou, ustaranou, zoufalou. I když jsem si nedělala o mateřství moc velké iluze, stejně mě to trochu překvapilo. Tak ony si kamarádky s dětmi nedělaly legraci, když říkaly, že je to práce na 24 hodin denně. Proč se tomu říká dovolená? Proč pořád něco musím... utírat, vařit, prát, žehlit, uklízet, držet, podávat, rovnat... někoho oblíkat, napomínat, svlíkat, kojit, umývat, poslouchat, přebalovat, krmit, houpat, vozit, nosit, uspávat.

Asi ode mě nikdy neuslyšíte, že být mámou je pro mě lehký, ale nikdy bych to nechtěla vzít zpět. Ta dřina za to stoprocentně stojí. Je to ta nejlepší "práce" jakou jsem kdy dělala, ne vždycky si to uvědomuju, protože výsledky se nedostavují hned, někdy to trvá dokonce i pár let a vlastně nedostáváte ani žádný plat, ale děláte na svym, budujete svou vlastní rodinu, investujete do budoucna, vychováváte nový život, spoluvytváříte dějiny. Rozdáváte lásku. Milujete. 

A navíc můžete objímat, chovat, pusinkovat, hladit, radit, naslouchat, pomáhat, ochraňovat... Můžete pro ně být vším, můžete být mámou.

Pořád jsem strašně unavená, ale i přes má slova na začátku přiznávám, že jsem se u psaní nakonec stejně dojala. Být mámou je můj splněný sen. Jejich máma už budu navždy. Pro ně jsme celý Vesmír. A ať už to dělám správně nebo ne, snažím se. A věřím, že mi za to jednou poděkují, jako já dnes na Den matek děkuji své mamince, že se mnou měla tolik trpělivosti, že pro mě vždy měla slova útěchy i podpory a naučila mě, že bojovat se má vždycky až do konce a nic není zadarmo.

A ještě něco, všechny mámy, co se nebojí o mateřství psát, jsou pro mě hrdinky. Na ankety a "škemrání" o hlasy moc nejsem, ale budu strašně ráda, když nás mama blogerky podpoříte v anketě Mama blog roku, protože píšeme hlavně pro radost z toho, že nás někdo čte, že vás naše články baví, inspirují a motivují. A vaše uznání je pro nás tím nejdůležitějším.

Tak hlasujte, bavte se a čtěte nás.


2 komentáře:

  1. Naprostý spouhlas se vším 😘 Držím palce v anketě na nějaké hezké umístění 🍀✊️

    OdpovědětVymazat
  2. Leni, tak ať to klape a nabereš brzy hodně sil (to konečně začínající jaro určitě pomůže)! Já jsem těsně před porodem, tak jsem zvědavá, jak budu zvládat 2 cácory, zatím si to pořád nějak neumím představit :-)
    Hodně štěstí a hezké jaro s dětmi! L.

    OdpovědětVymazat