úterý 19. září 2017

Vzpomínky na léto

Včerejší den jsme s dětma strávili skoro celý v posteli. Ne, nikdo není nemocný, jen na mě dopadla tíha faktu, že je podzim. Normálně ho mám docela ráda, přijde mi takový melancholicky krásný. Ale letos mě zastihl nějak nepřipravenou. Tajně jsem doufala v babí léto a počítala s tím, že si ještě užijeme trochu sluníčka, když už třeba ne úplně tepla.

A tak mi tedy nezbývá než vzpomínat. Letos jsme měli krásné léto, ani jsem nečekala, že toho s Kubíkem tolik zvládnem. Druhé dítě je už prostě takový otloukánek. Se Sárou bychom se ve čtyřech měsících na koupaliště asi nevydali, ale Kubík už je součástí větší rodiny a musí se přizpůsobovat potřebám ostatních, stejně jako se my často přizpůsobujeme jemu. A tak nakonec padlo i rozhodnutí o dovolené u moře.
Tohle fotila Sára na GoPro, naše nejhezší fotka z dovči
V půlce srpna jsem se vydali směr Chorvatsko a protože se nám podařilo sehnat na poslední chvíli ubytování pouze na týden, rozhodli jsme se, že si z cesty tam uděláme takový mini roadtrip. Po dvou dnech intenzivního balení a půl dni skládání se do auta, jsme vyjeli vstříc novým dobrodružstvím. Děti v autě vzorně spaly a tak jsme navečer dorazili do Rakouského městečka Linz. Ubytovali jsme se, prošli si centrum, dali si večeři, strávili hodinku na hřišti a druhý den po snídani jsme se opět vydali na cestu. Děti byly v autě i tentokrát nadočekávání hodné, Sára s námi hrála nejrůznější hry a opravdu velký úspěch měla postřelená audiokniha Kašpárka v rohlíku. Myslím, že mě a Kubu to snad bavilo ještě o něco víc než Sáru. Kašpárka v rohlíku asi znáte, ale ta audio kniha... to se nedá popsat, to musíte slyšet. Směju se ještě teď. A protože Kubík to skoro celé prospal, už odpoledne jsme dorazili ke Slovinskému jezeru Bled, kde jsme zůstali další 3 dny. Na Bled se určitě musíme vrátit, je to nádherné místo, už dlouho jsem z různých stran sýchala o tom, že Slovinsko je krásná země a stojí za to. A teď jsem se o tom konečně mohla sama přesvědčit. Rozhodně souhlasím. Líbilo se nám tam opravdu moc. Vlastně jsme nevěděli, co tam máme dělat dřív. Naštěstí jsme měli krásně, takže vyhrálo koupání v jezeře. I když návštěva místního hradu, procházka městečkem nebo místní krajinou také měla své kouzlo, koupání je prostě koupání. Sára okamžitě najela na dovolenkový mód a jediné co jí zajímalo bylo, kdy dostane další zmrzlinu a kdy může jít zase do vody. Odjížděli jsme v pravou chvíli, na Bledu se začalo kazit počasí, my sbalili kufry a hurá k moři.


Tenhle přesun byl asi nejnáročnější, nějak nám nedošlo, že už je sobota a spolu s námi se vydá na silnice tolik turistů, ale i tak se to dalo zvládnout a nakonec jsme dorazili na místo. Biograd na Moru, náš nový domov na další týden. 

Bydleli jsme v mobile house Sunset v camp parku Soline kousíček od Biogradu na Moru. Bydlení v mobile housech jsem si zamilovala už loni. Je to paráda, dvě ložnice, kuchyň s jídelnou, koupelna a obrovská terasa. Moře bylo kousíček, max 10min pěšky, ale pláže narvané. Hlava na hlavě, všude stánky, hluk, hudba, pro malé děti lákadlo na každém rohu. Byli jsme strašně rádi, když nám naše pani správcová ukázala místňáckou pláž, sice jsme museli čtvrthodinky popojet autem a ještě tak dobrou čtvrt hodinu popojít pěšky, ale za ten klid to stálo. A co se nám u moře nejvíce osvědčilo?


Táhli jsme s sebou spoustu nezbytností, ale kdybych měla vybrat jen 3 věci, možná se mi budete smát, ale za nás byli nejpoužívanější opravdu tyhle:

1. Lehátko Babybjorn
Kubík ho miluje a už si bez něj nedovedu představit jediný den. Miluje ho tak, že jsme neváhali brát mu ho s sebou i na pláž. Budil tam dost pozornost, ale byl zlatej. Když tam usnul, mohli jsme se vykoupat všichni tři společně a on si tam lebedil. Prostě vemte miminu na pláž lehátko a je v pohodě. Nebo aspoň to naše bylo.

2. Bepanthen Care mast
Aneb univerzální krém na všechno, tentokrát uspokojoval především moje potřeby. Ano, brala jsem ho pro Kubíka, ale ustavičně jsem měla suché rty nebo ruce, ta sůl mi dává docela zabrat. Už od mala, kdy jsme k moři jezdili s rodiči, jsem měla problém s pletí. Po pár dnech na sluníčku, i když jsem se nespálila jsem si namočila obličej ve slané vodě a ten mě začal po pár chvilkách na suchu hrozně pálit. Po opláchnutí sladkou vodou byl stažený a velice vysušený, snažila jsem se ho namazat, ale jakýkoliv krém se na obličeji proměnil ve vražedného zabijáka. Pamatuju si, že jako malé mi to mamka ze zoufalosti mazala čistým máslem. V dospělosti jsem to řešila tak, že jsem si prostě obličej v moři nemáčela. Se Sárou to ale nešlo, strašně řádila, cákala, chtěla si hrát, potápět se, prostě jsem to nevydržela a užívala si vodu s ní. A pak to přišlo. Sice na to padla skoro celá tuba, ale normálně jsem si ten obličej po odsolení mazala Bepanthene Care mastí a byla to jediná mast, která mě neštípala a nepálila. Jen bych chtěla podotknout, že normálně citlivou pleť nemám a doma používám nejrůznější pleťové krémy (i ty neparfemované), z nich ovšem ani jeden nemůžu používat na dovolené u moře. Tak pokud máte podobný problém, nebo máte často suché ruce či rty. Určitě doporučuju řešit jedním, pro mě zázračným Bepanthenem. 


3. Kolo 
Nikdy bychom toho se Sárou tolik neušli a neviděli, kdyby s sebou neměla kolo. Ještě ve Slovinsku jsme obešli asi půlku jezera a Sára naprosto spokojená jezdila a zvonila všem na pozdrav. Stejně tak v Chorvatsku nebyl den, kdy by kolo nevytáhla, drandila po kempu a díky kolu jsme došli pěšky podél pobřeží až do Biogradu. Rozhodně doporučuju větším dětem kolo vzít, nebudete litovat.


Upřímně, řeknu vám, že jsme doma měsíc a už plánujeme, kam bychom s dětmi zase vyrazili.

1 komentář:

  1. Dobrý den, prosím, kde jste byli u jezera Bled ubytováni? Děkuji Katka

    OdpovědětVymazat